Doğru Kararı Nasıl Veririm

0
62

Doğru kararı nasıl veririm üzerine yazmak istediklerim var sizlere. Karar vermek aslında hayatımızın bir parçası, attığımız her adımda yapmak istediğiniz her şeyde, doğru kararı nasıl vereceğiz.

İnsan sabah yatağından çıktığından itibaren çeşitli konularda karar veriyor. Bu kararlarını verirken de, hayatını bir noktadan, bir noktaya doğru götürmeye çalışıyor. Peki bu büyük problemin üstesinden nasıl geleceğiz. Attığımız her adımda yapmak istediğimiz herşey de, doğru kararı nasıl vereceğiz.

Karar vermede en önemli unsur aslında, karar vermenin bir mekanizma olduğunu anlamak, karar verirken sizler belirli aşamalardan geçtiğinizi biliyor olmanız gerekiyor. En önemli unsur karar verirken, 4 aşamalı bir mekanizmada olduğunu bilmek.

Size karsr verme aşamalarından bahsedeceğim. Karar verirken hangi aşamalardan geçiyoruz. Öncelikle karar verirken bu kararı vermemizin sebebi yani amacını belirlemiş olmamız gerekiyor. Bu konuda ki bir amaç probleme dayalıysa yani bir soruna dayalıysa, o sorunun tespiti de birinci aşamamızı oluşturuyor.

Yani birinci aşama amaç yada varsa sorunun tespiti aşaması, ancak şöyle bir durum var; birinci aşama olarak sorun ve amaçların tespitinden ziyade öncesinde belki bir önce ki aşamaya sıfır aşaması diyebiliriz buna, bir sorunun varlığını öncesinde kabul etmemiz gerekiyor.

Çünkü liderler de genelde, sorunlar üzerinden kendi takipçilerini, kendini izleyenleri motive ve sürekli dinamik tutarlar. Bazen liderler çok eskiden beri ortak düşmanlar yaratarak herkezi bir araya toplamaya meyillidirler. Bu çok eski cağlardan beri böyledir. Örneğin; bir Gılgamış destanı okuduğunuzda Gılgamış destanında ki, ortak bir canavar üzerinden halkı nasıl bir araya getirdiği ve o canavarla savaşırken insanları nasıl motive ettiğini anlatan bir destanla karşılaşırsınız.

Kararın Yarısı

Sorunlarla ilgili bir diğer eklemem istediğim konuda iyi tanımlanmış nir sorunun aslında “kararın yarısı” olduğu. Çünkü, sorunu iyi tanımlarsanız yani düğmelerin yerini net olarak belirlerseniz, iliklemeye başladığınız da sonuna geldiğiniz de yanlış bir ilikleme yapmamış olursunuz. Karar vermeden önce, amaçları ve sorunları ciddi anlamda derinlemesine inceleyip o konuda kararın yarısını neredeyse vermiş oluyoruz.

Karar Vermenin 2`inci Aşaması

Bir önceki aşamada belirlediğimiz amaç ve sorunların derinlemesine incelenmesi ve analizidir. İncelenme işlemi o kadar önemli bir kavram ki burda, gerçekten karar vermeden önce ciddi anlamda o sorunu ve amacı, çeşitli alternatifleri ile incelenmesi yani nereye gittiğinin tespit edilmesi açısından bizim için çok önem arz ediyor.

Burada bakmamız gereken husus bu soruna neden olan unsur neler, yada bu amacın özellikleri neler, bu amaç nereye varmak istiyor. Bu sorun nelere yol açıyor gibi çeşitli unsurları tespit ederek, ortaya koyarak karar verme aşamasında elimize ciddi bir veri toplamış oluyoruz. Bu veri toplama aşaması da biliyorsunuz beynin karar verme aşamasında en önemli aşamalarından bir tanesi.

Çünkü bir sonraki yapılacak işlemler için elimizde hazır istihbarat olmuş oluyor. Dolayısıyla bu bilgi birikimi bizler erişdikçe karar vermemiz kolaylaşmaya başlıyor. Bu tarz kararların verilmesinde, sorun ve problemlerin çözümünde çeşitli sistematik araçlar da bu incelemede, bu analiz de kullanıldığını görüyoruz.

Bu sistematik araçlar genelde, işletme ile ilgili alanlar da kullanılıyor yada üretim ile ilgili alanlarda kullanılıyor ama bu araçların bir kısmında biz gerçek hayatta da kullanabiliyoruz. Örneğin; pareto analizi gibi, işte balık kılçığı yöntemi gibi yöntemleri gibi problem çözümünde özellikle bu tarz karar alma aşamasında kullanıldığını görüyoruz. Ben bu tarz karar alma aşamasında kullanıldığını görüyoruz.

Ben bu tarz yöntemlerin kullanılması ile ilgili size ayrı ayrı metinler de yazacağım. En önemli unsur ne hangi amacı ortaya koyacağız, hangi problemleri ortadan kaldıracağız bunları net bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor. Ondan sonra diğer aşamamıza da rahat bir şekilde geçebiliriz.

Amaç ve Sorunlar

Bu amaç ve sorunlar arasından bir seçim seti oluşturmaktır. Artık bir seçim kümesi oluşturup bir liste elimizde olması gerekiyor yani biz bu kararı vermeden önce, alacağımız kararların bir listesini ortaya koymamız gerekiyor yani bir şunu yapabilirim yada şunu gibi kararları gibi liste yapmamız gerekiyor. O listenin tamamını oluşturduktan sonra, o liste üzerinden biz aslında seçim yapacağız.

Ama bu listenin ortaya koyulması için birinci ve ikinci aşamadaki tüm unsurları bir araya getirip ona göre bir seçim kümesi oluşturmamız gerekiyor. Sonrasında o kümeyi oluşturduktan sonra 4`üncü aşama olarak da biz artık hangisini seçeceğimizi belirlemiş olacağız. İşte son aşamada bizler seçim vereceğiz. Son kısımda belirlenen liste içerisinden, bize en uygunu olan, en guzeli olanı karar veriyoruz.

Dolayısıyla karar verirken kararı duygusal olarak değil, belki bu 4 aşamayı ayrı ayrı ele alırsak ve karar verme aşamasını, unsurunu ve yöntemlerimizi tespit ederek kararımızı kolay bir şekilde verebiliyoruz. İşte bu 4 aşmayı dikkatli bir şekilde kullanarak zor olan kararları vermek de zorlanmıyoruz.

Hızlı bir şekilde kararlarımızı verip. Sağlıklı bir şekilde uygulamaya da geçebiliyoruz. Karar verirken unutulmaması gereken diğer şey ise; mutlaka objektif çeşitli kriterleriniz de olması gerekiyor. Yani seçim seti içerisinden bir yeri seçerken bir kritere görede seçmeniz gerekiyor. Bu maliyet olabilir, zaman olabilir yada sizin başka önemsediğiniz olay olabilir. Objektif kriterde ortaya koymanız gerekiyor.

Tabiki insanlar kendi istediği unsurları seçmek noktasında daha eğilimli oluyorlar ancak doğru karar vermeniz açısından objektif bir kriter belirleyip ona göre seçim yapmanızı ben öneririm. İşletmelerde genelde maliyet üzerinden hep karar veriliyor. Ama bazen maliyet değil, işin içerisine zaman unsuruda fazla fazla girebiliyor. Dolayısıyla biz karar verirken objektif unsurlarıda dikkate alarak kararımızı güzel bir şekilde verebiliriz.

Sorularınız olursa yorum yapabilirsiniz ve ayrıca paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here