Diyeti Destekleyen Yiyecekler

0
121

Zayıflamak birçoğumuzun hayali bu sebeple gördüğümüz her şok diyete dört elle sarılıyoruz. Sosyal medyada karşılaştığımız detokslar, şok diyetler, üç günde verilen kilolar gün geçtikçe artıyor. Peki bunlar sağlıklı mı?
Uygulanan şok diyetlerin sağlıklılığı ve kalıcılığı çok su götürür. Esasında üç gün aç kalarak da istediğiniz kiloyu verebilirsiniz ama yemeğe başladığınız andan itibaren bu kiloları geri alacağınız kesin. Bu sebeple diyet yaparken yediğiniz şeylere dikkat etmeniz çok önemli. Bir hafta şekersiz kahve içerek verdiğiniz kiloların vücudunuza vereceği zarar çok büyük olabilir.

 

Diyetinizi sağlıklı bir şekilde desteklemeniz kilo verirken hastalanmamanızı sağlayacaktır.
Doğanın bize sunduğu sebze ve meyvelerin birçok özelliği bulunuyor. Sadece lezzetine bakarak tükettiğimiz bu bitkiler sandığımızdan çok daha işe yarar özelliklere sahip. Mesela kilo vermek isteyen bir insanın metabolizmasını hızlandırmaya ihtiyacı vardır. Kabak mükemmel bir metabolizma hızlandırıcıdır. Kızartma haricinde bir şekilde pişireceğiniz kabak hem sağlıklı hem kilo vermeyi destekleyici hem de lezzetli bir öğün olabilir. Benzer şekilde patlıcan ve salatalığın çok az kaloriye sahip olması diyet esnasında tercih edilecek yiyecekler içine girmelerini sağlar.

 

Güzelce hazırlanmış bir patlıcan yemeği sizi tok tutacak ve muadili bir yemeğe oranla çok az kalori verecektir.
Taze yeşillikler tüketmenin de size fayda sağlayacağı muhakkak, özellikle roka nane gibi yeşillikler tokluk hissi vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca lahana türlerinin hepsinin detoks özelliği olduğu artık herkesçe biliniyor. Lihli bir gıda olan lahananın kendisini tüketmek de, taze kaynatıp sutunu içmek de diyetinize fayda sağlayacaktır.
Süt ürünleri konusunda ise en sağlıklı seçim yoğurt üzerinden olacaktır. Süt bazı bünyelerde tüketim zorluğu oluşturabilmektedir ama yoğurt genel olarak daha sağlıklı bir tüketim maddesidir. Yoğurdun göbek yağı eritmeye katkı sağladığı da biliniyor. Ancak hazır yoğurt yerine evde mayaladığınız yoğurdu tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Peynir ürünlerinin kimisi çok yağlı olduğundan dikkatli tüketmek gerekir.

 

Kahvaltıda yumurta ve zeytin tüketimini de kontrollü yapmak gerekir. Bir kere ikisi de protein içerir ama zeytin tuzlu olduğu zamanda vücutta su tutarak kilo vermeyi zorlaştırabilir. Ayrıca yumurta hayvansal protein iken, zeytin bitkisel proteindir. İkisini birlikte tüketmektense ayrı ayrı tüketmeyi tercih etmelisiniz. Meyve seçiminde de dikkat edilecek hususlar vardır. Mesela çok tatlı ihtiyacı hissediyorsanız muz tüketebilirsiniz. Muzun kalorisi yüksek diye tüketimi kimileri tarafından tavsiye edilmez. Ama hamur işi, tatlı, çikolata yerine pekala bir tane muz yemeniz daha sağlıklıdır. Ayrıca muz magnezyum içerdiğinden kas yorgunluğuna iyi gelir ve vücudunuzun direncini artırır. Elma ise metabolizmanıza iyi gelmekle birlikte kimilerinde açlık hissini tetikleyebilir. Yine de gün içinde tükettiğiiniz kontrollü meyve miktarı hem vitamın alımını sağlayacak hem de tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here