Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir ?

0
86

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulmak için birçoğunuz diyete ve spora başlamışsınızdır. Havaların ısınmasıyla birlikte kalın kıyafetlerinizin dolaba gireceği ve vücut hatlarınızın daha çok ortaya çıkacağı düşüncesi sizi bir panik haline sürüklüyor. Özellikle hem kilo vermeliyim hem de fazla vaktim kalmadı düşüncesi bizi yanlış diyet programlarına götürüyor.

En yanlış düşünce şüphesiz ki şok diyetleri! 10 günde 20 kilo, 1 haftada 10 kilo gibi başlıklarda birçok diyet listesi görmekteyiz. Bu diyetleri uyguladığınızda belki gerçekten kilo vereceksiniz. Fakat unutmayın ki verdiğiniz kilo sadece su kaybı olacak. Bu nedenle diyeti bıraktıktan sonra verdiğiniz kiloları tekrar alacaksınız.

Bir başka konuysa öğünleri azaltmak! Günde tek öğün yemenin size bir faydası olmayacaktır. Vücut tek öğün yemeye kendini alıştırıp, aldığınız en ufak besini bile kiloya dönüştürmek için depolamaya çalışacaktır. Tek tip besinler tüketmek de buna benzer bir uygulamadır. Bu tarz davranışlar sağlığınızla ilgili sorunları beraberinde getirecektir. Bunların yanı sıra aşırı bitki çayı kullanımı size zarar verebilir. Bazı bitki çaylarının birbiriyle reaksiyona girme ihtimalini unutmayın. Her şeyin azı karar çoğu zarardır.

Son olarak ise diyet hapların başvurmak yerine doğal yolları tercih edebilirsiniz. Kontrolsüz hap kullanımı vücutta kalıcı hasarlara, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Diyetinizi acele etmeden spor ve bol su ile sürdürün. Öğünlerinizi atlamayın. Mutlaka bir diyetisyene başvurup vücut değerlerinizi ölçtürün. Pes etmeyin! Unutmayın ki başarıya giden yol sabırdan geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here