Ders Çalışırken Uyumak İstemiyorum

0
53

Ders çalışırken masa başında uykum geliyor ne yapmalıyız.? Bununla ilgili 10 taktik paylaşacağım bu taktirler önemli sonuna kadar okuyun çünkü sonunda bu taktiklerin derinlerine gireceğim çünkü sonunu okumadan bu taktikleri uygulamayan.

Bu bir taktik değil ama şunu bilmeniz gerekiyor. Şimdi odanın sıcaklığı çok önemli bu sizin uykunuzu getirecektir. Bu taktiklere başlayalım.

1. Gözleri Ovalamak

Birincisi baktınız böyle uyku hafiften gelmeye başladı. Yani böyle dalıp gidiyorsunuz, hafiften esnemeye başladığınız da ilk yapmanız gereken lütfen bir gözlerinizi ovalayın göz çevresi ile beraber. Burada ki uyarıcılar. Hatta bilimsel araştırmalar da odaklanmanız dahi artar. Tabi bu yeterli mi? Hayır tabi bu taktik yeterli değil. Gözünüzü çıkartacak şekilde de yapsanız bu taktik işe yaramaz.

2. Bu sefer yüzümüzü yıkamaya yönelmemiz gerekiyor. Tabi yüz yıkamak da çok etkili olmuyor ama ensenizi ve kulak arkanızı, ayaklarınızı bir yıkayın sonucu kendiniz göreceksiniz amaç üşütmemek. Tabi bunu okulda yapamayacaksınız ama okulda ense ve kulakları hafiften ıslatın ve ayaklarınıza bir masaj yapmanız ciddi anlamda uykunuzu açacaktır.

3. Masaya oturmadan önce orada biraz bir egzersiz yapabilirsiniz. Esnemek gerilmek hatta biraz hızlı yürümek emin olun çok faydası olacaktır.

4. Nefesinizi Hızlandırın

Sabah uyandığınızda burun deliğinizin birini kapatıp diğer burun deliğinden nefes alın ve aynısını diğer burun deliğiniz için de yapın. Sürekli alın verin ve sürekli hızlı geçişler yapın. Göreceksiniz beyin burada bir farklılık hissedecek bunu yapabiliyorsanız balkonda yapın, ama bir başkası yokken yapın derim çünkü komik bir çerçeve gözüküyor. Sabahları hızlı nefes alışveriş ve temiz hava almak gayet iyi gelecektir. Hatta ben erkeklere şunu tavsiye ediyorum. Soğuk bir salona yada bir balkona çıkarak o soğuyu yemeniz uykunuzu açacaktır. Tabi bunu yaparken 1 ve 2`inci maddeyide yapabilirsiniz.

5. İçeceklerden Destek Almak

Hepinizin aklına gelen şey değil, yani kahvenin bağlantıları var mı var. Özellikle türk kahvesinin bağlantısı var. Marka ismi veremem telif hakkı yemiyelim ama şu yapay kahvelerden uzak dursanız hatta sizin için araştırdım ben. Karşıma ciddi sonuçlar çıktı. Biliyor musunuz? Portakal suyu ciddi oranda uykuyu kaçırıyor çünkü içinde doğal bir asit var. Elma hatta böyle ekşi elmalar ciddi anlamda uyku kaçırıyor. Bunu ben denedim ve onaylıyorum ama bir çok arkadaşım kahve içmekten vazgeçmeyecek hatta kahvenin yanında sigara içenler bile var.

6. Dilinizi damağınızın üst kısmına değirmenizi istiyorum şuan orayı dilinizle kaşıyın orayı temizliyor gibi düşünün, huylandırıyor hatta özellikle sabahları çok etkili gün içinde de yapabilirsiniz çok tesirli.

7. Yiyeceklerden Destek Almak

Zihnimize sağlam uyarı gönderen yiyeceklerden bahsediyorum. Acı biber çok etkili tabi bunu her zaman bulamazsınız okulda yada dışarıda bunu ek olarak kahve çekirdeği abartmadan bir tanesini ısırmanız yeterli. Bunu zihnimize o acıyı gönderip, resmen o afiften tiksinme durumunu biraz daha o uykuyu gün içinde kaçırabiliriz.

8. Telefonda Önemsediğiniz Şeyleri İzlemek Yada Okumak

Önemsediğiniz diyorum dikkatinizi çekerim. İnstagramda keşfette 5 dakika 55 dakika olabiliyor. Bu uykuyu kaçırmayı bırak resmen dersten de kaçırır. Sizi mutlu eden şeylere birazcık bakım dikkatleri dağıtıp yeniden derse dönebilirsiniz.

9. Sabahları tavsiye ederim özellikle, çok önemli sınav zamanlarında veya önemli günlerde erken kalkıp yada çalışmanız gereken günlerde size yazdığım motivasyon sözlerime davet ediyorum.
Bunları sürekli okumanız yada bu tarz videolar izlemeniz bir süre sonra sıradanlaşacak ve bir faydası olmayacak bunu belli haftalar değiştirmenizi öneririm.

10. İyi Dinlenin

Bu aslında taktik değil. Hafta sonları özellikle dinlenin ve gün içinde dinlenmenizi öneririm.

Burada verdiğim taktikler benim büyük sorunlarım yoksa geçerli demek istediğim.

1. Biyolojik anlamda uykusal bir anlamda sorununuz yoksa yani geceleri verimli uyuyamayan hatta sabaha kadar ders çalışan niye benim gündüz uykum geliyor diyen güzel insan, bi zahmet gelecek yani.

Çok fazla yemek tüketen öğrenciler kilo alıyorlar ve buda uykuyu getiren şeylerdir.

Hem okuyup hem çalışan hem okuyup hem spor yapan öğrenciler için diyorum ki bu taktikler işe yaramayacak bunlara kökten çözüm üretmeleri gerekiyor.

Sıkılırsanız uykunuz gelebilir. Her ne yapıyorsanız sıkıldığınız da mutlaka uykunuz gelir bir video izlerken videonun geçişleri reklamlar felan sizi sıkılmadan izlemenizi sağlayan video eğitimleri var bunları tabi herkez yapamıyor bu makalemde de sıkılıyor olabilirsiniz.

Bonus; Ders çalışırken uykunuz gelmemesi için ne yapmalısınız.

Masa ve sandalye kullanın ders çalışırken. Çok rahat bir koltukta yayılarak ders çalışmayı tercih etmeyin.

Yüksek şekeri olan besinleri tüketmeyin. Çünkü şeker kan şekerinizi oynattığı için, bir süre sonra uykunuzun gelmesine sebep olur.

Ortamın sıcaklığı çok fazla yüksek olan yerde bulunmayın. Çünkü sıcaklık uyuşmanıza ve rehavete sebep olur.

Işığın gözünüze direk gelmesini engelleyin. Göz yorgunluğu hiç istemeyeceğiniz birşey olur.

Aynı derse uzun süre çalışmayın. Dersi değiştirin, bir süre sonra o derse ihtiyacınız varsa geri dönersiniz.

Uyku düzeninize çok dikkat edin. Yani YGS, LYS, TEOG gibi dönemlerde geç saatlere kadar çalışmanız gerekebilir. Ama bunu rutin haline getirip gece yarılarını geçememeye özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here