Çocukların Mastürbasyon Yapması Normal Midir?

0
101

Mastürbasyon çocuğun kendi kendini cinsel olarak uyarma ve tatmin etme davranışıdır ve son derece normaldir. Bazı yaştan sonra bazı çocuklarda görünmeye başlayabilir ve okul cağına kadar. Okul zamanında da sıklıkla karşılaşılabilir, son derece doğal bir durumdur. Genellikle her hangi bir anlamı olmadan vücuttaki haz aldıkları yeri keşfederler oyun oynarken, ağaca tırmanırken bir şekilde olabilir. Çocuk sürtünme ile öğreniyor bir şekilde sonrasında devam ediyor haz duyduğu için tekrarlıyor bu davranışın altında her hangi bir cinsel anlam yoktur. Tamamen haz kaynaklı bir davranışıdır. Dolayısıyla anne ve babanın bu durum karşısında son derece sakin olmaları ve bu durumu doğal karşılamaları, aşırı tepki göstermemelidir.

Özellikle çocuk bazen bunu dikkat çekmek amacı ile de yapıyor olabilir, aşırı tepki göstermek bu davranışın yerleşmesine sebep olur. Çünkü, davranış amacına ulaşmıştır ve çocuk dikkatleri çekmeyi başarmıştır peki bu durumda ne yapmalı anne ve babanın çocuğu mastürbasyon yaparken görürse bu durumda neler yapılır.

Özellikle bu bebeklik cağında çocukların dikkatleri çok kolay şekilde dağılabilmektedir bundan kaynaklı gayet sevecen bir tutumla tepki göstermeden ne yapıyorsun, niye öyle yapıyorsun gibi o davranış odaklı sözlerden kaçınıp başka bir etkinliğe çocuğu yönlendirmeli ve çocuğun dikkatini dağıtmalısınız.
Yapılabilcek en doğru yaklaşım budur. Saten bir süre sonra çocuğun dikkati dağılacaktır ve o davranışı bırakacaktır ancak anne ve baba sürekli olarak uyarırlarsa bu davranış üzerine odaklanırlarsa dikkatin odak noktası bu davranış olacağı için bu davranış yerleşir. Bu durumda en doğru yaklaşım daha yeni okuduğunuz gibi dikkati dağıtmaktır.

Bazen yeni bir kardeş doğumu yada ilgi azlığı nedenlerden çocuk mastürbasyon yapıyor olabilir. Bu gibi durumlarda çocuk çok iyi gözlemlenmeli ve bunun nedeni bulunmalıdır. Bazende fizyolojik nedenlerle bu hareketi yapıyor olabilir nedir yanma sonucu yapıyor olabilir bu gibi durumlarda doktora gözükmesi gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here