Çocukları Kanserden Korumanın Yolları

0
91

Son dönemin en büyük sorunu deyince akla tabii ki kanser geliyor. Bu illet büyük küçük dinlemeden çoğu insana musallat oluyor. Ancak bunun en büyük nedeni yine biz insanlarız. Yediklerimize, içtiklerimize ve de temizliğimize dikkat etmediğimiz sürece de bu kanser ile uğraşmaya devam edeceğiz. Tabi ki yine bu hastalıklardan en çok etkilenen çocuklar oluyor. Biz ebeveynleri olarak onların yemesine, içmesine ve de temizliklerine dikkat etmediğimiz bu çocukların kansere yakalanma riski daha fazladır. Çünkü çocukların çoğu mikroba karşı bağışıklık sistemi gelişmemiş olup hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Çocuklarda kanser oluşumuna bağlı bazı belirtiler baş gösterir. Eğer bu belirtilerden bir tanesi dahi olsa çocuklarımıza doktorumuza göstermeliyiz.

Çocuklarda sebepsiz yorgunluk ve sürekli bir uykusuzluk hali varsa, vücudunun herhangi bir yerinde şişkinlik ve benzeri şeyler varsa durumu hafife almadan hemen doktora göstermeliyiz. Çünkü hastalıkların genel belirtileri aynıdır. Ancak bunlar ciddiye alınmaz ise çocuklarda kanser olma şansı daha fazladır. Çocuklarımızı kanserden korumak için; Öncelikle doğru, dengeli ve düzgün bir beslenme alışkanlığı edindirmemiz gerekiyor. Çocukların aşırı abur cubur tarzı gıdalara eğilimini azaltıp bunlar yerine doğal ve sağlıklı besinlere yönlendirmemiz daha doğru bir davranıştır. Ancak bunu sadece çocuktan yapmasını beklemek doğru olmaz. Aynı davranışı bizlerde yapacağız ki çocuklara örnek lup onları daha kolay ikna etmek için.

Kanserin en büyük etkenlerinden birisi de radyasyondur. Yani çocukları elimizden geldiğince televizyon, telefon, tablet gibi aşırı zararlı teknolojik aletlerden uzak tutmalıyız. Bu sadece onlar için değil herkes için geçerlidir. Son zamanlarda gıdalarda yapılan hile ile artık hiçbir yiyecek ve içecek güvenli olmamaya başlandı. Çocukları şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak tutmalıyız. Ev yapımı şeyler yaparak doğal olanından yana tercih kullanmalıyız. Çünkü şeker kanser hücrelerini besler. Tuz kullanımını dengede tutmaya ve fazla alımının önlenmesini sağlayın. Çünkü tuz sağlıklı hücrelere zarar vererek bu kanser riskini artıran etkendir. Çocuklarımızın haftalık olarak alması gereken tüm vitamin, mineral, karbonhidrat, protein gibi maddeleri gereli sebze, meyve ve kırmızı et ya da balık gibi gıdalardan alınmasını sağlarsak onları hastalıklara karşı ve özellikle kansere karşı bir kat daha fazla korumuş oluruz.

Çocukları asitli içeceklerden uzak tutmalıyız. Bu asitli içecekler hem midelerine zarar verip hem de çocuklardaki beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Bazı dışarıda hazır satılan gıdaları da mümkünse ne onlara ne kendimize yedirmeyelim. İçerisindeki değişik katkı maddeleri çocukların gelişimlerinin yavaşlamasına, beyin gelişimlerinin normalin altı düzeylere inmesine ve de en önemlisi kanser başta olmak üzere ölümle sonuçlanabilir hastalıklara neden oluyor. Mümkün olduğunca çocuklarımızı bu gibi gıdalardan uzak tutmalıyız. Sonuç olarak çocuklarımızı 2 yaşına kadar anne sütü ile beslemeliyiz. Anne sütü birçok mineral ve vitamin bakımından zengin olup iyi bir bağışıklık sistemi sağlayıp çocukları hastalıklara karşı korur.Kısaca elimizden geldiğince doğala yönelip, ev yapımını benimseyip hem kendimize hem çocuklarımıza uzun ömürler yaşatalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here