Çocuklara Kış Sebzelerini Sevdirmenin Yolları

0
86

Sağlık beslenmek ve vitamin eksiliği gidermek için kış sebzelerini bolca yemek gerekir. Özellikle çocuklar sebzeye karşı ön yargılı olmaktadırlar, çocuklara sebze yedirmek bazen işkence halini alır. Çocukların sağlıklı zihinsel gelişimi ve fiziksel gelişimi için olmasa olamaz olan sebzelerdir çocuklarımızın seveceği bir sunum haline getirmek gerekir bu günkü yazımız da çocuklarımıza kış sebzelerini sevdirmenin yollarını öğreneceğiz.

Ispanak, karnabahar, brokoli gibi sebzeleri çocuklara yedirmek çok zor olmaktadır onların gözüne hitap edecek bir sunum haline getirmek için patates ve peynir kullanın çocuklar patatesi ve peyniri severler. Yaptığınız sebze yemeğinin yanına güzel bir sunum yapın yanına patates ve üzerine peynir eritin seviyorsa çocuğunuz küçük köfteler de yanına bırakabilirsiniz. Başka bir yol daha sebzeyi farklı bir şekil haline getirin örneği kabak yemeğini yapacaksınız kabağı sevmiyor çocuğunuz kabağı püre haline getirin ardında yumurta ve un karışımına bulayıp top haline getirip patates ve köftenin yanında sunum yapın hem lezzetini alınca bundan isteyecektin emin olabilirsiniz.

Ispanak, kış sebzelerin en değerlisi olan ıspanağı çoğu çocuk sevmez ama ıspanağın için de yüksek oranda demir bulunmaktadır bu demir çocukların gelişme döneminde mutlaka tüketmeleri gerekir ıspanağı farklı yerlerde kulanın ve çocuğunuza ıspanak olduğunu söylemeyin tadını aldıktan sonra siz den yapmasını söyleyecektir. ıspanaklı kek ile başlayın ayrıca ıspanaklı yaş pasta çok lezzetli oluyor çocuğunuz çok sevecektir. Ayrıca ıspanağı sabah ve öğlen öğünlerinde omlete kullanın peynir, sucuk, salam bunlardan birini de kullanabilirsiniz ayrıca kreplerin dede ıspanak lezzet vermektedir. Çocuğunuzun sevdiği bir çorbaya da ıspanak katın ıspanağı püre haline getirin ıspanak olduğu belli olmasın bolca demir içeren ıspanağı bolca tüketmelerini sağlayın. Çocuklar, fırında pişen yemekleri sever sizde onların seveceği şekilde pizzalarına, böreklerine. Bohçalarına istediğiniz sebzeyi ilk önce hafif haşlayın ve bunlara katın üzerine peynir, yumurta ile kapattın çok sevecekler emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here