Çocuklara Empati Kurmayı Öğretmenin Yolları

0
120

Çocuklarınızı anlayışlı bireyler olarak yetiştirmeyi ve karşısındaki insanlarla empati kurabilmesini sağlamak için öncelikle iyi bir rol model olmaya özen göstermelisiniz. Çocuklar, anne ve babasını taklit ederek davranışları öğrenmeye başlar. İyi ve kötü bir davranış yaptığınızda bu davranışların çocuğunuz tarafından tekrar edileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Siz çocuğunuza bir şeyi yapmasını istemediğinizi söylerken o davranışı kendiniz yaparsanız çocuğun hem size güveni azalır hem de dediğinizi önemsemeye başlar.

 

Çocuklar anne ve babalarının davranışlarını doğru kabul eder ve bunları taklit etmekten kaçınmaz. Çünkü her anne ve baba çocuğun gözünde bit kahramandır. Siz insanlara karşı empati kurmayı çocuğunuza “Bu olay karşısında sen olsan nasıl davranırdın?” Gibi sorular yönelterek kazandırabilirsiniz. İnsanları anlamak için olaylar karşısında onları eleştirmeden ve yargılamadan önce kendinizi onun yerine koymayı denemelisiniz. Empati, içinde bulunduğunuz şartlara be duruma uygun olarak kendinizi karşınızdakinin yerine koyma sanatıdır. Bunu çocuğunuza özümsettiğiniz zaman çok daha duyarlı ve empati yeteneği gelişmiş bireyler yetiştirebilirsiniz.

 

Herkesin birbirini suçladığı, karşısındaki insanın ne düşündüğünü ve ne hissettiğini zerre kadar önemsemediği bir toplumda bencillik artar ve anlayışsızlık hat safhaya yükselir. Bunu önlemek için çocuklara karşısındaki insanı sevmeyi, ona değer vermeyi ve onun gibi düşünebilme yeteneğini kazandırmanız gerekir. Böylelikle çok daha sağlıklı bir toplumun da temelini atmış olursunuz. Empati yaparken karşınızdaki insanın duygu durumunu be içinde bulunduğu şartları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Empati yeteneğini siz be kadar doğru ve etkin bir şekilde kullanırsanız çocuğunuz da aynı şekilde uygulayacak ve karşısındaki insanları anlamak için çaba gösterecektir. Herkesin birbirine daha anlayışla yaklaştığı, barış ve huzur dolu bir toplum için çocuklara empati yeteneğinin kazandırılması çok önemlidir. Toplum değerlerine sahip çıkan bireyler, sevgi ve saygı ile büyüyen çocuklarla var olur. Kardeşçe yaşamak, karşıdaki bireyin duygularını anlamak, ne hissettiğini önemsemek ve çare bulmaya çalışmak insan olmanın da gerekliliğidir. Bu nedenle çocukların empati yeteneği ile gelişmesi toplumsal gelişmeye de katkı sağlayacak önemli bir olgudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here