Çocuk Felci Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0
73

Çocuk felci, serebral palsi (SP) adıyla da bilinir. Serebral palsi, doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan hemen sonra, ilerleyici olmayan beyin yapısında görülen bir bozukluktur. Bu bozukluklar çeşitli şekilde kendini gösterir. Duyu-algı bozuklukları, öğrenme güçlükleri, emosyonel problemler, görme ve konuşma bozukları olarak görülebilir. Bunun sebebi bir çok şey olabilir. Sebepleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Gebelik Öncesi Sebepler
Gebelikte yeterli beslenememe, gebelikte sigara-alkol kullanımı, bilinçsiz ilaç kullanımı

Gebelik Sırası Sebepler
Bebeğin yeterince oksijen alamaması, önlemi alınmayan kan uyuşmazlığı, düşük doğum ağırlığı

Gebelik Sonrası Sebepler
Bebek doğduğunda kafasında ki bıngıldaklar kapanmamış olduğu için dikkat etmek gerekir. İlk haftalar da geçirilen kazalar SP’ye neden olabilir.

SP’li Çocuğun Belirtileri
Çocuğumuzu bir hastalığı olsun ya da olmasın sürekli gözlem altında tutmalıyız. Her çocuk bir bireydir. Yaşıtlarından farklı gelişim göstermesi çok normaldir. Ancak bu farklılıklar aşırıya kaçmışsa dikkat etmek gerekir. Çocuğun yaşıtlarından zeka olarak gerilik göstermesi, tek başına yapabileceği günlük işlerini(ayakkabı bağlama, üstünü giyinme gibi) yapamamaları, fiziksel olarak yaşıtlarından geride olmaları, oyun esnasında yeterli beceriyi gösterememeleri (topu yakın mesafeden bile olsa tutamaması gibi) belirtilere dikkat etmeliyiz.

SP’li Çocuğun Tedavisi
Tedaviyi belirleme de önemli faktörler vardır. SP de, topoğrafik sınıflandırma yani hastalığın çocuğun vücudunun hangi kısmını etkilediğiyle alakalıdır. Fizyolojik sınıflandırma ise bölgeyi ne kadar etkilediğiyle alakalıdır. Tedavi bu sınıflandırmada ki etkilere göre belirlenir. Çocuğun durumuna göre; fizyoterapi, oyun tedavisi, günlük yaşam becerileri gibi müfredatlar uygulanabilir. Bu uygulamaları rehabilitasyon merkezlerinde, durumları çok ağır, doktor gerektirecek şekilde ise rehabilitasyon bölümü bulunan hastanelerden alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here