Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkisel Tarifler

0
59

Sevgili okur, günümüzde cilt bakımı gelişen teknolojiyle beraber had safhaya ulaşmış durumda. Bugün en az kadınlar kadar erkekler de cilt bakımına ve hoş görünmeye özen gösteriyor. Kozmetik sektörü o kadar yoğun çalışıyor ki her geçen gün tek bir konuda talep için bile binlerce yeni ürün piyasaya sürülüyor. Peki bunların ne kadar etkili olduğunu biliyor muyuz? Tabi ki hayır. Üstelik bir çoğumuz bilsek de bilmesek de kullanılan kimyasallara vücudumuz olumsuz tepki ve direnç gösterebiliyor. Ayrıca hepimizin de farkında olması gereken önemli bir nokta daha var: Birçok ürünün taklidi piyasada kol geziyor ve pek çok kişi sahte ve orijinal ürünü ayırt edemediği için yarar sağlamasını beklediği bir üründen zarar görüyor. Bu nedenlerden dolayı artık biraz da alternatife -aslında olması gerekene- yani doğal yöntemlere yöneliyor pek çok kimse.

Hepimiz de ilk önce pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteriz. Kabul edelim ki güzel bir cilt ışıldar ve beğenilir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin bu böyledir. Hadi gelin hep birlikte bakalım evdeki malzemelerle cildimizi güzelleştirmek adına neler yapılabilir? Öncelikli olarak ten renginiz ne olursa olsun cildinizi güneşin ve rüzgarın olumsuz etkilerinden korumanız gerekiyor. Bunun için yaz kış yüzünüzü nemlendirmelisiniz. Aleo-veranın yapraklarında bulunan sıvı jel cildinizin yenilenmesini sağladığı gibi onu nemlendirecek ve aynı zamanda güneşin bıraktığı lekeleri yok edecektir. Aleo verayı cildinizde gece boyunca bekletebilirsiniz. Benim de çok uyguladığım bir yöntem var ki aslında bu en basit olanı; bir miktar elma sirkesini pamuk yardımıyla yüzünüze sürüp 15-20 dk. beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Uzun vadede yüzünüzde oluşan güneş lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz. Üstelik cildiniz ışıl ışıl parlayacak.Gece yatmadan evvel herhangi bir nemlendirici ile cildinizi beslemeyi ihmal etmeyin.

Bir diğer yöntem de şu; bir miktar pirinci bir gece suda beklettikten sonra pirinci süzün. Dilerseniz pirincin suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın, dilerseniz pirinci lapa şeklinde ezip bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon ile karıştırarak cildinize maske yapın. Yine 15-20 dk. arası bekleyip temizleyin. Patatesin içinde bulunan nişasta nedeniyle cildi yenileyip lekeleri yok ettiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız denemenin tam vakti! Patatesi kabuklu olarak haşlayıp suyunu yüzünüze uyguluyorsunuz. Eğer uğraşmak istemezseniz çiğ patates kabuğunun iç kısmını tüm yüzünüze sürün ve 15 dk. sonra yıkayın.Cildinizin nasıl gerildiğine siz de inanamayacaksınız.

Sevgili okur, bunlar basit ama etkili çözümler. Deneyerek tecrübe edeceksiniz. Ben de çok açık tenli biri olarak bunları deniyorum ve çok memnunum. Uzun vadede cildinizi şapka, gözlük gibi ürünlerle de korumayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here