Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapılmalı?

0
95

Hemen hemen her kadın kuru ciltten şikayet eder. Bu yüzden özellikle mevsim geçişlerinde mutlaka ciltteki sorunlar kendilerini daha fazla belli ederler. Bu yüzden bizim en temel görevimiz cildimize sık sık nemlendirmek olmalıdır. Cildimizi sıcak ve kuru ortamlardan korumak, cildi tahriş edecek kadar yıkamak, kötü hava koşullarına karşın cildi maruz bırakmak gibi çeşitli durumlardan dolayı cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda alkol ve tütün ürünleri tüketmek ve yaşlanmak da cildin nem oranını değiştirir. İlk olarak gün içerisinde doğru ve yeterli miktarda su tüketerek, aynı zamanda tüm besin değerlerini içeren bir diyet programı takip ederek daha sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmanız mümkün. Aslında, yetersiz ve dengesiz beslenme ile alakalıdır. Bu yüzden de cilt nemini alamaz.

 

Kullandığınız nemlendirici ürünlerin kaliteli olduğundan ve temiz bir cilde uygulandığında anda emin olmalısınız. Gözenekleri kapanmış bir cilde nemli ürünler kullanmak oldukça saçma bir şeydir. Bu yüzden gözenekleri açılmış bir cilde daha kolay nemlendirme yapabilirsiniz. Makyaj yapıyorsanız makyaj ürünlerini kullanmadan önce nemlendiricinin yardımıyla cildi nemlendirin. Yani makyaj altında boğulacak bir cilt yaratmayın. Aynı zamanda iş ve özel hayatınızda stres ve baskılı günler geçiriyorsanız da cilt kuruluğunu sık sık yaşarsınız. Böyle bir durum mevcutsa bir psikologdan yardım alıp üstesinden gelebilir hem psikolojik hem de daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Cildinize özel ve asit baz dengesi iyi ayarlanmış temizleyici ürünleri kullanmak ve ayrıca çeşme suyu fazla sertse içme suyu ile yüz yıkamak faydalı olacaktır. Fakat daha hassas bir cildiniz varsa ve cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız daha doğal yöntemler tercih etmelisiniz. Kuru ciltlerin sabun ve aşırı su ile temasını azaltmak gerekmektedir. Bu tip cilde sahip olanların sıcak sudan kaçınmaları gerekir. Çünkü sıcak su cildin doğal yağların ortadan kaldırır ve cildi kurutur. Kuru bir cilde sahipseniz havlu ile kurularken daha nazik dokunuşlarla kurulamayı yapmanız gerekir. Bir yumurta sarısı ile bir kaşık sütü çırparak bu karışımı yüzünüze sürün. Yüzünüzü ince bir havluyla kapatıp, 15 dakika bekletin. İlk önce ılık su sonra soğuk su ile yıkadıktan sonra haftada bir bu maskeyi tekrarlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here