Çabuk Sinirlenmeye Çözüm

0
76

Çabuk sinirlenmeye çözüm: Bizi sıkan konular genelde anlamadığımız ya da ön yargılarımız ile düşünce hatalarımız ile yorumlandırdığımız hatalar bizi sinirlendiriyor. Bir şeyin gerçeğini kazandığınız da, onunla ilgili anlayışla geliştirdiğiniz de az sinirlenmeye başlıyoruz.

Bazen öfkelenmek alanınızı korumanızı sağlıyor ama fazlası da sizi tüketmeye başlıyor. Bununla ilgili hep bir hikaye aklıma gelir; birgün akrep nehrin öteki tarafına gecmek ister ve kaplumbağaya derki , ya beni şu nehrin karşı tarafına geçirebilirmisin, evet kaplumbağa derki ben seni götürürüm ama sen beni sokarsın, ya saçmalama seni sokarmıyım ben hiç ben seni sokarsam ikimizde suyun dibine basarız ikimizde ölürüz, ben aptalmıyım niye sokuyum seni der.

Tamam demiştir kaplumbağa, akrep akıllı bir gerekçe sunmuştur. Sonra kaplumbağanın üstüne biner akrep birlikte nehrin diğer tarafına geçmeye başlarlar. Sonra akrep hafif hafif kıpraşmaya başlar, hareketlenmeye başlar. Kaplumbağa sağa sola bakmaya başlar, korkmaya endişelenmeye başlar. Sonra bir sorun mu var der akrep yok dee kaplumbağa akrep de yoluna devam ederken dayanamaz batırır iğnesini.

Kaplumbağa ya niye böyle yaptın hani yapmayacaktın. Akrep: ne yapayım benim kanımda var ben böyleyim der.

Şimdi bazen gerçeği kabul etmek. Bir insanın doğasına tabiatına uygun bir sekilde onun tabiatını kabullenmeniz aslında sizin anlayışınızı zenginleştirir. Bazen insanlara baktığınız da onlardan fazlaca fazlaca şeyler bekliyoruz.

İnsanları kendi düşündüğümüz kalıba, biçime uydurmaya çalışıyoruz. Hiç kimseyi kendi düşündüğümüz kalıba, bedene, düşünceye, davranışa sokamayız aslında ve bunu böyle yapmaya çalışmak çok yorucu bir enerjidir ve faydasız bir enerji üretirsiniz ama o kişinin tabiatını kavradığınız da, gerçeği kavradığınız da anlayışla geliştirirsiniz.

Herkezden kapasitesi kadar bir beklentiniz olur. Hani hep diyorsunuz ya, ya niye böyle davranıyor, İşte bana niye böyle davranır. Sen o zaman ona tavizler verme ona o beklenti ile yaklaşmayalım insanlara o zaman kendi bu haliniz çok çok daha iyi olacaktır.

Bunun örnekleri şudur hep yaşanmış şeyler, patronum çok bencil, hep böyle davranıyor. Sen bir şekilde bunu seçtin vaktinde bu işi ve şu anda bunun gerçeğini biliyorsun ve kavruyorsun onu değiştirmem mümkün değil ama bu gerçeğe uyum sağlayabilmek ve orda etkin olabilmek önemli olan beceri ve tepkisel olmak aslında yıkıcı bir enerji oluşturur ve anlamadığınız da tepkisel olmaya başlarsınız.

Ne kadar etkili olmak istiyorsanız o kadar anlayış geliştirmeniz lazım. Anlamak içinde bir kişinin gerçeğini, tabiatını anladığınız da o zaman sinirlenmiyorsunuz da ki bir akrepten ve bir kaplumbağa, bir kaplumbağadan da akrep olmasını beklemeyin herşey tabiatına göre değerlendirin. O zaman daha rahat olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here