Blogger Olmak

0
98

Blogger olmak yada buna karar vermek blogger olmak için neler yapacağınızı bilmiyorsanız. Sorun yok, bu makalemizde aklınıza gelen bir çok soruyu cevaplamaya çalışacağım. Her durumda her keze fırsatlar sunan internet teknolojisinde benim de bir yerim olsun diyorsanız; ilk adımınızı blogger olarak için neler yapmalıyız bunlara bir göz atalım.

1. Başarılı bir blogun özellikleri nelerdir?

Başarılı bir blogun özellikleri güncel olması, içeriğini her daim o anda devam eden güncel haberlere göre düzenlemeli biz her haftanın başında o hafta gireceğimiz yazılara tek tek karar veriyoruz bu hafta neler gireceğiz ve o hafta anneler günü, babalar günü, sevgililer günü o anda ele almamız gereken bir konu varsa ona eğilmeye çalışıyoruz.
Ben takipçilerimi arkadaşım gibi görüyorum o yüzden onlara yazdığım yazıları sanki bir arkadaşıma yazıyormuş gibi yazıyorum ve en önemlisi onlarla olan etkileşimimi kaybetmemeye çalışıyorum her daim söylediği iyi şeyleri dinlemeye çalışıyorum, yorumlarını okuyorum, bazen benim aklıma gelmeyen şeyler onların aklına geliyor.

Tam işte bunu yapalım diyorum o yüzden her zaman takipçi kitlemin benden ne beklediğini anlamaya çalışıp ona göre bir içerik sağlamaya çalışıyorum bence en önemlisi de bu kendi takipçinizi çok iyi tanımanız, onlara göre yazılar yazmanız, her kesimden her yerden insanın kendine ait bir şey bulabileceği özgün içerikler yaratabilmeniz çok önemli içine koyacağınız içeriklerde her zaman erkeklerde bir şey bulabilmeli, kadınlarda, çocuklarda, genç kızlarda bizim böyle bir kitlemiz var takip eden erkek de çok var, çocuk da var, bir sürü kadın da var, genç kız da var o yüzden bir şeyleri yaparken hep her keze hitap etmeye çalışıyoruz o yüzden en önemli şey içerik zenginliği, takipçilerinize hitap etmek veya her zaman onları dinlemek diye düşünüyorum.

2. Sosyal medyanın blogger’lar için önemi nedir?

Sosyal medya bence sadece bloggerler değil şuan da her kez için çok önemli bir mecra bloggerler için bizim en önemli twitter de kullandığımız tabi ki yeni bir yazı girdiğimizde orada bu yazıyı paylaştığımızda hemen etkileşimi geri alabiliyorsunuz bu çok önemli bir şey an be an duyurmak istediğiniz şeyleri duyurabiliyorsunuz, moda haberleri verebiliyorsunuz ilk sizin sayenizde bazı şeyleri duyabiliyorlar ama artık sadece twitter değil çok fazla sosyal medya kanalı olmaya başladı o yüzden gün geçtikçe ilerleyen, gün geçtikçe artan ve özellikle biz internet üzerinde iş yaparken ve buna zaman ayıran insanlar için hepsini bir arada kullanmak en önemlisi twitter de en önemli şey nasıl siz an be an nasıl siz haberi duyurabiliyorsanız, aynı şekilde an be an insanlardan geri etkileşim alabiliyorsunuz.

Yani yazınızla ilgili olumlu yada olumsuz tepkileri görebiliyorsunuz, insanların size geri cevap verdiğini görebiliyorsunuz biz bir tane kendin yap oje projesi yaptık anında insanlar bunları yapıp resimlerini paylaşmaya başladı bu benim hiç unutamayacağım bir anı olarak kalacak çünkü o kadar çok çeşitli şeyler yaptılar ki bu kadar etkileşim düşünmüyordum ve beklemiyordum. Haftalık saten ben Twitter için, Facebook için kullandığım bütün sosyal medya mecraları için bir rapor alıyorum kendime o yüzden orada da görüyorum. Paylaştığım içerikler nasıl bir geri dönüşüm almış kimlerden geri dönüş almış twitterin maalesef facebook yada diğer sosyal medya kanalları gibi çok fazla yaş aralığı işte kadın, erkek bunları çok fazla ölçemiyorsunuz ama paylaştığınız içerikler ne kadar etkileşim almış, takipçi sayınız ne kadar artmış bunları görebiliyorsunuz o yüzden çok önemli ama twitter büyümeye devam ediyor artık video paylaşabiliyorsunuz ve daha çok özelliği gelmeye başladı. Oyüzden eminim hem blog yazarları bizler için hemde her kez için güçlü bir sosyal medya mecrası olmaya devam edecek diye düşünüyorum.

3. Blogger’lar hangi sosyal medya uygulamalarını kullanabilir?

Blogger’lar aslında her yerdeler baktığımızda ama şuanda instagramı çok güçlü şekilde kullanıyoruz. Vine geldi biliyorsunuz ama instagrama video özelliği geldikten sonra vine biraz etkisini kaybetmeye başladı. Aynı şekilde pinsterest, france, tumblr bloggerler bütün bunları da çok etkili kullanıyorlar aslında her bir kanalda olmak çok önemli çünkü her bir kanalın ayrı bir takipçisi var.
Facebook’un ayrı, Twitter’in ayrı her ikiside olup sadece instagramı çok kullanmayı tercih eden insanlarda var o yüzden tek bir yerde olmayıp bütün kanallarda olmak çok önemli özellikle bloggerler için benim şuanda aktif olarak kullandığım en çok kanal pinterest kullanıyorum çünkü oradan en çok yabancı kişilerle de etkileşim sağlayabiliyorum.

Çok güzel görseller var, çok güzel içerikler var çok değişik şeyler bulabiliyorum orada oradan bulduğum görselleri de ben her gün facebook da paylaşıyorum. İnstagram video çok büyümeye başladı o yüzden bence bloggerler her yerde olmalılar, hızlı olmalılar bu çok kolay bir şey değil ama bu işin içerisinde biliyorsunuz. Her şey çok çabuk ilerlediği için geri kalmamanız lazım, hep takip etmen lazım, hep güncel olman lazım, güncel olurken de bu kanallarda insanlara doğru şekilde aktarabilmen lazım her şeyi her kanalın ayrı bir saten özelliği ve zevki var kimi video, kimi fotoğraf, kimi görsel o yüzden bir blogger olarak ben her yerde olmaya özen gösteriyorum bence her bloggerin de olması ve her takipçiye hitap etmeli diye düşünüyorum.

4. Blogger’lar takipçi sayılarını nasıl artırabilir?

Blogger’lar takipçi sayılarını şöyle arttırabilir. Tek bir yere mesela sadece kadınlara hitap ederseniz sizi sadece kadınlar takip eder, sadece çocuklar üzerine bir şey yazarsanız belki çocuk veya o tarz insanlar sizi takip ederler o yüzden takipçi sayısını arttırmak adına her keze hitap etmek en önemlisi bu anlamda ben en çok erkeklere içerik sağlamaya çalışıyorum çünkü Türkiye’de özellikle erkek için blog yazan moda ile içerik üreten çok fazla blog maalesef yok bilinen ve erkekler tarafından okunan daha çok kadınlar okuyor tabi ki o yüzden en önemlisi her kesime, her keze, her kezin bir şeyler bulabileceği evet yabancı olabilir ama Türkçe’nin daha ağırlıklı olacağı şeyleri bir arada harmanlamaktır bence önemli olan.

Çünkü sadece ingilizce yazdığınız için sadece ingilizce bilen insanlar sizi takip edecek o yüzden en önemlisi herkeze hitap edebilmek bu sayede takipçi sayınızı hem her kesimden, her yaştan, her cinsiyetten insan olabilir hemde bu şekilde daha fazla takipçiniz olabilir. İşte biz bir haftayı erkeklere ayırıyoruz mesela o hafta erkek takipçilerimiz bir anda artıyor veya işte her hafta içerisinde bir tane erkek yazısı koymaya çalışıyoruz mutlaka ki erkeklerde bilsinler ki bu hafta bir yazı bize de gelecek onlar bir talepte bulunuyorlar şunu nasıl giyeceğiz bu yaz bize biraz önerilerde bulunur musunuz gibi o yüzden en önemlisi takipçileri dinlemek ve her keze hitap edebilmek en önemlisi takipçi sayınızı arttırmak için güncel olmanız en önemlisi her keze hitap edebilmek en önemlisi bunu kaybetmediğiniz sürece takipçi sayınızda artacaktır ve kendinize ait belirli bir kitleniz her zaman olacaktır.

5. Blog tutmanın amacı nedir?

Ben bir amacı olduğunu düşünmüyorum; bu bir tutku insan nasıl yani bir ressam resim yapıyorsa, müzisyen gitarı olmadan yaşayamıyorsa yazan insan da kendini ifade edebileceği bir mecra peşinde koşuyor. Türkiye’de ki sadece medyanın içinde var olmak istemeyenler bence bunu bloglarla yaratıyorlar deyim. Dolayısıyla amaç kısmındansa bunun başka hiç bir şey yapamazdım gibi bir tutku olduğunu düşünüyorum. Ama bir amaç istiyorsak eğer hakim olduğunuz bir konuda başkalarını bilgilendirmek gibi bir şeyden bahsediyorum, eksikliği duyulan bir mecrayı , ve mevzuyu öğretmek diyeceğim ama öğretmen gibi öğretmek değil sadece bu konuda bilgi vermek olabilir.

6. Bir blog sahibi olmak isteyenler işe nereden başlamalı?

Öncelikle heyecan bulacağı bir konu bulmalı hiç bir şeyi ve hiç kimse her konuda fikir sahibi değildir yani ben spor mevzusu yazmıyorum çünkü bildiğim bir şey değil, o yüzden en önemlisi o içinizdeki tutkuyu bulmak; neye heyecan duyuyorsunuz, neyi daha fazla öğrenmek istiyorsunuz neyi yapmadan yaşayamazsınız. Bunu çözerseniz ondan sonra yapacağınız her şey karşınıza hem samimi hemde mutluluk olarak geçecektir yada tam tersine bir şeye dair bir eleştiri yaptığınızda ciddiye alınacaktır çünkü konuya hakimsinizdir. Konu üzerine bilir kişilerden birisinizdir ben öyle yaptım yani heyecan duyduğum şeyi buldum hayatta onsuz yaşayamayacağımı düşündüm şeyi buldum ve ordan başladım her şeye diyebilirim.

7. Bir blogun popülarite kazanması için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Önce teknik yerden başlayalım çok sık güncellenmesi şart, yani ayda bir yazdığınız bir bloğunuz varsa bu okuyucu bakımından hiç bir şey ifade etmiyor yada bakan insan açısından hiç bir şey ifade etmiyor. Dolayısıyla başladığınız bir işi her gün mümkünse ama mümkün değilse haftada 2-4 yeni bir şey bulduğunuzda mutlaka güncellemelisiniz. ikinci olarak: Özgün olması gerekmekte Türkiye’de ne yazık ki bloglar çok fazla başka yerlerden alıntı ve toplama ile işliyor yani bunu ne yazık ki çalmaya kadar götürenler var. Sizin koyduğunuz bir içerik ertesi gün bir başkası tarafından bulunabiliyor. Dolayısı ile özgün olması ve kendine has olması çok önemli başka mevzu bu ikisi eğer mevcut ise teknik olarak birinci adımı atmış olurlar saten.

8. Blog sahipleri takipçileri ile etkileşimlerini nasıl artırabilirler?

Samimiyet birinci yöntem: Ben kendim heyecan duyduğum yada kendi hayatımda olmakta olan bir şeyi yazdığımda her zaman çok daha fazla tepki alıyorum bunu saten birinci ağızdan yaşıyorum. genellikle sorulan sorulara çünkü blogların altında her zaman bir soru yada bir yorum düşüyor, onlara cevap vermek çok gerekli bir yöntem size gelen bir takım soruları değerlendirmek ve cevaplamak her zaman yapılamayabiliyor çünkü hayatın elbette kendi gidişatı var bazen o kadar çok yoğun döneme denk geliyorsunuz ki her gelen yoruma yanıt veremiyorsunuz.
Bir de benim sosyal mecrada çok sık iyi dönüşler aldığım başka bir şey var oda; Bir şeyi sorgulamak yani benim kafam bir şeye takılmışsa benim kafam şuna takıldı sizin görüşünür nedir diye sormak, insanların tepkilerini almak bir tür anket yoluylada yazacağınız konuya daha hakimiyet sağlayabiliyorsunuz buda tabiki gelecek etkiyi arttırabiliyor.

9. Blog postlarının dikkat çekici olması için nelere dikkat edilmeli?

Blog iyi yapıldığında ve uzun süre yapıldığında başlı başına bir medya yani bir dergiye dönüşmüş olabilir, bir gazete dolayısıyla fotoğraf seçimi mizanpajı; nasıl bir gazetenin mizanpajı onu aldırmaya iten şey ise çok önemli başlıkları çok iyi atılmalı merak uyandırmalı, Türkçe’si çok düzgün olmalı yani ben bu konuda özellikle hassas biriyim her kezin tabi ki yazı yazması gerektiren bir blog yapması gerekmiyor video blogları yapılıyor, fotoğraf blogları yapılabiliyor ama kullanılan dile hakim olmak önemli bir şey özellikle Türkçe ise iki dilde olması çoğu zaman Türkçe ve İngilizce olması özellikle global bir Dünyada yaşadığımızı varsayarsak önemli bir artı puan teknik olarak bunları söyleyebilirim.

10. Blog tasarımında nelere dikkat edilmeli?

Bloğunuzun bir marka olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Sürekli orasına bir şey yapıyım, rengini, logosunu falan iyi bir yöntem değil insanlar alışık olduğu şeyi arıyorlar. Bir şey değiştirecekseniz de marka yenileme kampanyası gibi olması gerekir. Uzun yazılar olmaması okuyucunun tercihi her zaman, fotoğraf kalitesi ve içeriklerin benzer içeriklerle bağlantılı özelliklere sahip temanızın olması ziyaretçilerinizi arttıracak faktörlerdir her zaman.

11. Blog sahipleri bloglarını profesyonel düzeye nasıl taşıyabilirler?

Çok önemli bir şey var blog bir seri ilanlar arasında değil dolayısıyla sürekli bence banner almak her postun bir reklam gibi görünür olması sürekli başka markalar ile onların ürünlerini deneyip oraya koymak iyi yöntemler değil bunları az sayıda kendinizin saten kişisel olarak beğendiğiniz markalar altında yapabilmeniz önemli. Uzun vadede işler çok önemli bir kerelik değil karşınızda sizi okuyan insanların güvenini kazanabileceğiniz işler yapabilmek önemli olan en başta söylediğim gibi bunun bir seri ilanlar olmadığını anımsamak ve blogunuzu bir mecra olarak kullanacaksanız az ama öz iş yapmak çok önemli.

12. Blog sahipleri güncel haberleri hangi kaynaklardan takip edebilir?

Her kezin saten sürekli takip ettiği siteler var bunları saten kendi özel zevklerinize göre seçiyorsunuz. Ben bu zevkleri internette kaybolarak bulabiliyorum çünkü bir site sizi bir çok yere sürükleyebilir. Yaratıcı insanların yaptığı her iş sizin için bir ilham kaynağı dolayısıyla özellikle instagramdan kendinize zevkinize uygun insanları bulup onların yaptığı işleri, onların takip ettiği insanları takip etmek blogların da nasıl birbirlerini zincirleme yolu ile takip edebileceğini gösteren bir örnek en basit yöntem hayran duyduğunuz kişiyi ve onun hayran duyduğu kişileri takip etmeniz en doğrusu diye düşünüyorum.

13. Blog sahipleri bloglarının içeriğini nasıl geliştirebilirler?

Türkiye’de çok benim yanlış bulduğum bir sistem var genelde aynı sektörde iş yapanlar birbirlerinin yaptığı işleri takip etmiyorlar yani bir tür kıskançlık diyebileceğim oysaki insan en çok aynı sektörde iş yapan kişiler seni geliştiriyor. Mutlaka hangi sektörde blog yazıyorsanız sizinle aynı işi yapan insanları takip etmeniz çok önemli, kendinizi beslemeniz gerekir kendimi besleyerek blogumu beslemiş oluyorum sizde yeni keşifler yeni dergiler keşfedebilirsiniz.

14. Bloggerlıkta yükselen trendler neler?

Tabi ki video bunu saten öğrenmiş olduk. Markalar artık videolar ile bilgi verdikleri kesin artık yani markaların daha fazla bloggerler ile iş yapacağını, bloggerleri daha fazla kullanacağını sadece mevcutta ki gazete, dergi vs. gibi medyalara verilen reklam bütçelerin biraz daha fazla blog ve kendi başına bu işi yapan insanlara kaydırılacağını ve bunun dışında çok yükselen trendin sanırım günü gelen aylarda konuşmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here