Bir Kıza Espiri Nasıl Yapılır?

0
290

Bir kıza espiri nasıl yapılır mı diyorsunuz onlara bol bol fıkra anlatın arkadaşlar şöyle ki; temel birgün yürüyormuş muz kabuğunu görmüş ve demiş ki… yine duseceguum 😊😂

Yok etkili değil artık devir değişti kızların artık gülmelerini sağlayan şey bu değil, yoksa tabi fıkralarımız güzel temel fıkraları, nasrettin hoca fıkraları hele ki o nasrettin hocanın hazır cevaplar fıkrası taktire şayen.

Kızları güldüremiyorum, bende hiç yetenek yok, bende hiç espiri yeteneği yok gibi bu tarz şeylere girmeyin estağfurullah herkezin bir yeteneği vardır.

Şimdi pat diye cem yılmaz olamazsınız bu saten beklenemez birikim ve gözlem işidir espiri. Araştırmalar neticesinde insanlar nelere güldüğüne dair bir takım uyarıcı noktalar bulunmuş bunlarında bir takım püf noktaları var bunları sizler için 8 madde de toparladım gelin bir bakalım.

1. İnsanları Gözlemleyin

Bu toplu taşıma olur, okul olur, sokak olur ne biliyim gittiğiniz alışveriş mağazası olur. Yani insanları izleyin inanın bana çok güzel hikayeler çıkartacaksınız ve çok güzel jestler mimikler yakalayacaksınız.

İzlediğimiz filimler ne biliyim dinlediğimiz şarkılar, hikayeler, romanlar, şiirler bunlar sadece o kişinin başından geçen birebir olaylar değil ama bu insanlar bunları alıyorlar harmanlıyorlar ve hayal gücünü katıp bizlere sunuyorlar.

Gözlemlediğiniz bütün olaylar size espiri malzemesi olabilir. Sadece burda püf noktası hayal dünyanızı güzel kullanabilmeniz. Yani öyle sadece yaşadığınız olaylardan ibaret de değil bu yani hayal dünyanız da bir hikaye yaratabilir.

Bunu gözlemlediğiniz bir takım karakterler ile destekleyebilir ve anlatabilirsiniz. Yani olayı öyle olayı birebir yaşamanıza da gerek yok. Hayal ürünü olabilir ama bir başka birinin başından geçebilecek nitelikte o gerçekçi olması gerekiyor mesela komedyenler gösterilerinde günlük hayatlarında yaşadıkları hikayeleri anlatırlar ama dümdüz anlatmazlar.

Onlara bir takım jest ve mimikler katarak biraz mubela yaparak önümüze sunarlar. Önce gözlemleyin sonra bu hikayeleri biriktirin ve jest mimik ve ses tonunuzu ayarlayın cem yılmaz gibi anlatın.

Ama bu hikayeleri anlatırken zamanlamayı iyi ayarlayın tam sohpetin ortasında konu ile ilgili bir bölüm yakalayın ve oraya yapıştırın ondan sonra gelsin kahkahalar. Yani bir palyaçonun gözünü bir kız boyarken kıza palyanço sen benim şimdi gözümü boyarken gözümü mü boyuyorsun diyebilirsin bir dizi repliğinden hatırlayamadım dizinin adını.

2. Uygun Zamanı Bekleyin

Konuyu uygun zamanda anlatın ama bunu yapmak içinde kendinizi kasmayın. Yani o anı yakalıyormuş hissini karşı tarafa yaratmayın. Hadi hadi işte şunu söylesin de bende espiri yapıyım gibi olmaz. Doğal olun akışına bırakın zaten konusu geldiği zaman siz hikayenizi anlattığınız zaman karşı tarafta reaksiyonu alacaksınız.

Burada zamanlama çok önemli ama söyle ki; doğal görünmek çok çok daha önemli buda şöyle; şimdi mi anlatayım sonramı anlatayım gibi o anda kendinizi kasa bilirsiniz. O yüzden akışına bırakın doğal bir şekilde anı yakaladığınızda patlatın espiriyi.

3. Beden Dilinizi Abartmayın

Espiri yaparken biraz dikkatleri üstünüze yani beden dilinize çekmeyin. Yani bak espiri geliyor dinle demeyin yada dürtmeyin kişiyi birde espiriyi yapan çok gülmesin bu sizi itici ve çekiciliğinizi kaybettirir.

4. Kusurları Malzeme Olarak Kullanmayın

İnsanlar bir takım eksikliklerine gülebilir. Ama siz sakın ama sakın kızların kilosu olsun, makyajı olsun, dil süzmüş olabilir bu tarz şeyler üzerinden espiri yapmayın kaldıramıyorlar.

Yani kızları güldürecem derken trip yiyip yanınızdan kaçırmayın ki geri dönüşü olmuyor ve bu durum sizi komik değil onların gözünde trajik komik yapar.

5. Bel Altı Espirilerden Uzak Durun

Yani bunu yapacağınızı düşünmüyorum ama ben genede söyleyeyim. Kızların yanında bel altı espiriler yapmıyoruz yani bu durum hem onların gözünde sizi itici yapar.
Hemde sizin gibi bir beyefendiye yakışmaz diye düşünüyorum bunun yerine kendinizi geliştirin arkadaşlar bol bol gezin eğlenin, izleyin, öğrenin öğrendikçe malzeme dağarcığınız da artacaktır bu sayede bilginizle yapacağınız espiriler. Kızları size daha çok çekecektir.

Birde arkadaşlar gündemi yakından takip edin iyi gözlemleyin gündeme dair yapmış olduğunuz espiriler sizin popüleritenizi arttıracaktır yani cahil kalmayın.

6. Dilimize Hakim Olmak

Dilimize çok iyi hakim olmak gerek arkadaşlar. Kelimeler, ata sözleri, deyimler yani espirinin kültürünü çok iyi bilmeniz lazım, bağlaçları bilmek lazım. Sosyal medya da ünlülerin bu takım hatalardan neler çektiğini biliyoruz.

Dilinize ne kadar hakim olursanız dilinizin o kadar inceliklerine o kadar hakimsiniz demektir. Hem bu sayede çok daha ince zeka esprileri üretebilirsiniz ve böyle incelikleri kızlar çok sever.

Hitler zamanında ülkenin zulmünden kaçan alman bir kimya profesörü Türkiye`ye sığınmış ismini hatırlayamadım ama Türkiyenin bu adamdan istediği tek şey 1 yıl içerisinde tamamen türkçeyi öğrenmesi.

Öğrenmiş de İstanbul üniversitesinde ders bile vermeye başlamış adam dilimize o kadar hakim olmuş ki şöyle bir cümle kurmuş; ”Element ile elemanı birbirine karıştıranlardan el aman! Yani biz türk olduğumuz halde böyle bir cümle kurmadık ki bende kurmadım hiç ama işte dile ne kadar hakim olursanız işte o kadar etkili cümleler kurabilirsiniz.

O kadar etkili espirilerde yapabilirsiniz demektir bu sayede kızların ilgisini çekeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

7. Önce Kendinizi Eğlendirin

Kendi kendinize bol bol espiriler yapın arkadaşlar. Yani espiriyi içselleştirin önce kendinizi güldürebilirseniz başkasınıda güldürebilirsiniz. Önce siz eğlenin zaten siz eğleniyorsanız karşı tarafıda eğlendirmeniz kaçınılmazdır.

8. Ünlü Komedyenlerden Yardım Alabilirsiniz

Bazı komedyenlerin hikayeleri, sahne deneyimler, karikatürler ne biliyim çektikleri filimler, yaptıkları espirileri izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte böyle komiklikler şakalar arkadaşlar hepsinin bazı püf noktaları var ve siz bunları gayette iyi yakalayabilirsiniz.

Yani anlayacağınız espiri yapmak için bir yeteneğe ihtiyacınız yok. Bu iş gözlem, birikim, izleme, takip hepsini yanyana getirdiğiniz de biraz jestle, mimikle tonlama ile olabilecek çok da güzel sunulabilecek espirili, bol kahkahalı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here