Bilime Göre 20 Yaş Üstü İçin 1 Haftada Boyunuzu Uzatacak 8 İpucu

2
516

Boy insanların kişiliğini doğrudan etkileyen bir faktördür. Türkiye’de sahip olduğu boy uzunluğundan memnun değil. 20 yaşına kadar insanların boyları uzama evresindedir. Ancak bazı egzersizler ile boyunuzu daha da uzun yapabilirsiniz. 1 haftada boyunuzun uzadığını görebilirsiniz ancak tam verim için 2 ve 3 ay tekrarlamanız gerekiyor.

20 yaş altı için bu egzersizler daha fazla uzama sağlarken 20 yaş üstü için 3 ile 6 cm ile uzama sağlamaktadır. Şimdi makalemize geçelim ve pes etmeden yapın arkadaşlar.

8. Uyku Pozisyonu

Öncelikle yastıktan kurtulmanız gerekiyor yastığınızı ortadan kaldırdığınızı varsayarak boyunuzu uzatmaya daha müsait bir pozisyonda olmanız mümkün olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için omurganızı mümkün olduğunca düz olması gerekmektedir.

Düz bir zeminde sırt üstü yatarak tüm vücudunuzu ayak tarafına doğru uzatmalısınız vücudunuzu tamamen gevşek bırakın başınız sağa sola dönebilir. Önemli olan vücudunuzu gövde ve bacaklarınızı mümkün olduğunca düz tutmanızdır. Bu pozisyon ilk bir kaç gece rahatsızlık verebilir fakat vücudunuz bu şekilde uyumaya çabucak alışacak ve omurganız düzeldiği için boyunuz 3 cm uzayacaktır.

7. Yerde Yüzme

Öncelikle karnınızın üzerine yatarak vücudunuzu tam olarak uzatın kollarınızı da ileri ve öne doğru koyun kafanız havada duracak şekilde sol kolunuzu kaldırdığınız anda sağ ayağınızı kaldırmanız gerekiyor.

Bu şekilde en az 4 saniye kalmalısınız daha sonra sağ kolunuzu kaldırdığınız da sol ayağınızı aynı anda kaldırmanız gerekiyor. Bu şekilde 4 saniye kalın bu hareketi tekrarlamanız bel kaslarınızı şekillendirecek ve boyunuzu uzatacaktır.

6. Ters Duruş

Bu hareketin yapımı sizi zorlayabilir hatta biraz tehlikelidir. Yapım aşamasında ters düşme ihtimaliniz olduğu için zemine bir yastık koyabilirsiniz yada arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Bu boy uzatma hareketi sayesinde bacak kaslarınız esnemeye başlayacak ve diz bölümünüz açılmaya başlayacak buda size boy uzaması ile geri dönecektir.

5. Sopa İle Esneme

Elinize bir sopa, çubuk benzeri bir cisim alın omuz genişliğinde çubuğu tutarak kollarınızı yukarı kaldırın daha sonra arkaya doğru düz bir şekilde götürebildiğiniz kadar esnetin. Bunu kollar arkadayken sol arkaya ve sağ arkaya da esnetebilirsiniz. Tekrarlarınız yaklaşık 4 saniye sürmelidir.

4. Ters Kambur

Bu uzatma hareketi oldukça kolay ilk olarak yüz üstü yatıp bacaklarınızı geriye doğru düz bir şekilde uzatıyorsunuz. Elinizi yere koyup kafanızı ve belinizi geriye doğru gerdiriyorsunuz. Kambur duruşu sergileyen bir insan düşünün.

Siz burada kambur duran bir insanın yaptığı hareketin tam tersini yapacaksınız. Bu hareketi günde 4 tekrar şeklinde 15 ve 20 saniye yapmanız gerekiyor. Bir kaç hafta sonra kambur duruşunuz düzeldiğini ve boyunuzun aniden uzadığını göreceksiniz.

3. Duvarda Esneme

Bir duvara sırtınız ile dayanın daha sonra ayak parmaklarınızın üzerinde durun ve kollarınızla yukarı doğru esneye bildiğiniz kadar esneyin ulaşabildiğiniz en üst noktaya kadar uzanın duvara karşı omurganızı düz tutun bu hareketi 4 tekrar şeklinde 5-10 saniye yapmanız gerekiyor bu hareket önemli bir boy uzatma hareketidir esneme diye basit sanmayın.

2. Masa Hareketi

Bu hareket boy uzatma hareketleri içerisinde zor olan hareketlerdendir. Bacaklarınız düz şekilde yere oturun avuç içlerinizi poponuza doğru yerleştirin ve çenenizi gögüsünüze yaslayın bu şekildeyken kollarınız düz olacak şekilde dizlerinizi bükün ve bedeninizi yükseltin.

Gövdeniz ve bacaklarınız düz olmalı kollarınız ve alt bacaklarınız yere dik olmalıdır tıpkı bir masa gibi olacaksınız. Her tekrar 8 ile 20 saniye arasında yapılmalıdır.

1. Barda Asılma

Bu hareket aslında çok zor değil tek yapmanız gereken bir yerden tutunup aşağı doğru kendinizi sallamak barda asılı kalmak omurgayı uzatmaya ve düzeltmeye yardımcı olur insan bir süre sıkılabilir ancak oldukça etkili bir yöntemdir. Her asılış ta 10 saniyeden fazla durmanız gerekiyor.

Haftada en az toplamda 30 dakika kalmalısınız bu yüzden günde 4-5 dakika olacak şekilde setler halinde yapmalısınız. Bu hareket ise boyda 1-3 cm’lik uzama sağlar. 1 haftada boyunuz uzayacaktır ancak tamamen bunu başarabilmek için 2 ay yapmanız gerekli bu yöntem boy uzatmada en iyi yöntem olarak bilinmektedir.

Not: Bu boy uzatma hareketleriyle boyunuzun uzamasını sağlayabilirsiniz ancak unutmayın düzenli ve aksatmadan pes etmeden istikrarlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca boy uzatma egzersizlerin yanı sıra spor olarak ise yüzme, bisiklete binme, voleybol ve basketbol oynama boyunuzu uzatacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here