Beyne Zarar Veren Beslenme Alışkanlıkları

0
78

Yediğimiz ve içtiğimiz bazı besinler, beyin hücrelerimize zarar veriyor hatta öldürüyor. Bunlardan en önemlisi ve hatta en zararlısı da alkoldür. Alkolün vücudumuza pek çok zararı olduğu biliniyor. Alkolün az bilinen etkilerinden bir tanesi de beyin hücrelerini yavaş yavaş öldürmesidir.

Sürekli alkol içen bir kişi, sağlıklı düşünme yeteneğini yitirir ve hafıza kaybına neden olur. Hala alkol tüketmeye devam edilirse beyin kendisini yenilemeyi bırakır ve bu da kalıcı hasara neden olur. Şeker ürünleri de öğrenme kabiliyetine engel olur ve beyin hücrelerine zarar verir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde fazla şeker tüketimi nörolojik sorunlara neden olabilir. Bunun yanında fast food ürünleri de beyni etkiler. depresyon ve anksiyete yol açar. Kızarmış yiyecekler de hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına neden olabilir. Doğada bulunan en toksit en tehlikeli yağın ay çiçek yağı olduğu tespit edildi. Sodyum içeren tuz, hem beyne hem de kalbe zarar verir.

Düşünme yeteneğini köreltir. Aynı zamanda unlu mamüllüler ve tahıl ürünleri beyne ciddi zarar verir. Tam tahıllı ürünler daha çok faydaları ile bilinse de fazla tüketildiği zaman beyninizin çabuk yaşlanmasına neden olur. Bunun yanında trans yağlar kalp sorunları, kolesterol gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Aynı zamanda beyne giden önemli faktörleri olumsuz etkileyerek felç, alzheimer gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here