Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

0
154

İsilik rahatsızlığı, alın, göz kapakları, yanaklar, burun bölgesinde ve bebeklere bez bağlandığı için bel, göbek, kasık bölgelerinde oluşan kızarıklıklar, deri döküntüleridir. Bebeklerde sıklıkla isilik görülmektedir. Özellikle yaz aylarında bu rahatsızlığın arttığı görülmektedir. Bebeklerin cildi çok ince, yumuşak ve hassastır. Kaşıntı veren bir rahatsızlıktır. İsilik rahatsızlığının bulaşıcı özelliği yoktur. İsilik kaşıntılı bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmezse isiliklerde artış görülür ve yayılır. Bebeğinizde isilik problemi varsa bu rahatsızlıktan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

İsilikten Kurtulmanın Yolları

Öncelikle bebeğin bezini sıklıkla değiştirin ve bezini kontrol edin. Kirlenen bez bebeğin cildini tahriş eder. İsilik oluşumuna zemin hazırlar. İsilik problemi mevcut ise isiliğin artmasına neden olur.

Bebeğinizin külot seçimine dikkat edin. Bebekler de naylon külotlar kullanımı uygun değildir. Naylondan uzak durun. İsilik problemi yaşayan bebeğinize sıklıkla duş aldırın. Duş isiliklerin hafiflemesini ve isilikli bölgelerin serinlemesini sağlayacaktır. Bebeğinizin isilikli bölgesindeki kaşıntı problemini de azaltır.

Bebeğiniz terlediğinde hemen kıyafetlerinin değiştirin. Ter, isiliği arttırır. Bebeğinizin terini sıklıkla kontrol edin ve terli kıyafetlerle kalmamasını sağlayın. Nemlendirici kullanımına dikkat edin. Bebekler için nemlendiriciler çok kullanılıyor. Çok fazla nemlendirici kullanmak isilik rahatsızlığını tetikler.

Bebeğinizin çok sıcak ortamlarda kalmamasına dikkat edin. Özellikle kış aylarında bebeğin üşümemesi için aşırı sıcak ortamlar sağlanıyor. Aşırı sıcak isilik rahatsızlığını arttırır. Bebeğiniz için pamuklu kıyafetler tercih edin. Pamuklu kıyafetler bebeklerin yumuşak ve hassas ciltleri için en ideal kumaş tipleridir. Eğer isilik rahatsızlığı ilerliyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here