Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

0
98

Baş ağrısı çok sık rastladığımız sağlık sorunlarından birisidir. Baş ağrısının oluşmasında birçok sebep vardır. Baş ağrılarının bir numaralı sebebi strestir. Stres çoğu şeyin başlangıcı olabileceği gibi baş ağrılarını da tetikler. Baş ağrıları birkaç saat sürebileceği gibi günlerce sürebilenler de olabilir. Böyle şiddetli baş ağrılarında bir doktordan tavsiye almakta fayda vardır.

Depresyon, kas zedelenmesi veya başını bir yere çarpma sonucunda baş ağrısı oluşabilir. Başının arka tarafından önüne doğru şiddetle yayılan ve günlerce geçmeyen ağrılar farklı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bunların yanı sıra uykusuzluk, aşırı uyuma, kötü uyku, gün içinde aşırı yorulma gibi faaliyetlerde baş ağrısını tetikleyebilir. Bunlar günlük faaliyetlerden kaynaklanabilen baş ağrılarıdır ve kısa süre içerisinde geçerler. Kokulara karşı hassasiyeti olan kişilerin genellikle baş ağrısı şikayeti vardır. Bunlar alkol kokuları, kolonya kokuları, aşırı yoğun parfüm kokuları, çeşitli yiyecek kokuları vb. kokulardan kaynaklanabilir.

Aşırı uyku ve uykusuzluğun baş ağrısı yapabileceği gibi kafein alışkanlığı da baş ağrısını tetikleyebilir. Kahve gibi kafein içeren maddelere alışkanlığı olan kişiler gün içerisinde kafein ihtiyacını karşılamadıklarında aşırı baş ağrısıyla karşılaşabilirler. Günlük yoğunluktan ve alışkanlıklarımızdan kaynaklanan baş ağrılarımızı engellemek için dikkat etmeliyiz. Sinüzit hastalığı olan kişiler çok daha dikkatli olmalıdır. Duş sonrasında ıslak saçlarla dolaşmak sinüziti etkileyen bir numaralı etkenlerden birisidir. Aynı zamanda çok sık ağrı kesici hap kullanan kişilerde baş ağrısı daha da artmaktadır. 3 günden fazla süren ve geçmeyen ağrılar için mutlaka doktora gidilmesi gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here