Bağışıklık Sistemi İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

0
69

Sağlıklı yaşamak için en gerekli olan güçlü bir bağışıklık sistemidir. Özellikle de kış aylarının yaklaşması ve havaların soğuması ile birlikte bağışıklık sistemimiz güçsüzleşir ve hasta olmaya daha meyilli hale geliriz. Bunun yanında sinir ve stres gibi etkenler de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Bağışıklık direncinin düşmesi, hareketlerinizi kısıtlar, enfeksiyonel ve alerjik hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır. Kabızlık, ishal, hazımsızlık, üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi pek çok sorun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ile ortaya çıkar. Bunları yaşamak istemiyorsanız doğru ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun için de bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan besinler arasında, domates, portakal, mandalina, limon, yapraklı sebzeler, ıspanak, pırasa, lahana ve balık gibi besinleri bolca tüketmeye özen göstermelisiniz. Yapraklı sebzeler, genellikle vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizin zayıfladığını hissettiğiniz dönemlerde bolca tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra yoğurt ve kefir gibi probiyotik besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Avlanma mevsiminde haftada iki defa balık tüketerek kendinizi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Doğadaki her besinden doğru miktarda almak gerekir. Özellikle de stresli dönemlerde ve soğuk kış günlerinde bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte halsiz, yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bunlardan kurtulmak için bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here