Azim Veren Sözler! Azimlendirici Güçlü Sözler

0
86

Banane kim olduğundan, yaşından, ırkından?

Bunlardan banane?
İçinde bir hayal yatıyor, bunu biliyorum ama ve sen bu hayali dünyadan gizledin. Bahaneler uydurdun ona, erteledin onu.

Sana gerçekçi ol diyenlere kulak astın. Ama kalbinin derinliklerin de hissediyorsun. Elde edebileceğin hayatı yaşamıyorsun. Hayat ise artık zaman öldürdüğün bir şey.
Gerçekleri yüzüne vurmak istiyorum kısaca.
Dünyadaki en bolluk içerisindeki yer neresi?

Biliyor musun? Ne Çin, ne de Dubai. Doğru yanıt, mezarlık. Çünkü mezarlıklarda daha icat edilmemiş buluşlarla, kurulmamış şirketlerle, söylenmemiş şarkılarla, yazılmamış kitaplarla, içi doldurulmamış fikirlerle ve fark edilmemiş insanlarla karşılaşırsın.

Çünkü korkuyordu onlar. Risk almaktan, aynı sen gibi korkuyorlardı. Başka bir şey daha öğrenmek ister misin?
Mezarda değilsin şimdilik.
Hayat bir kere geçiyor elimize, değil mi?

Geçen hiçbir dakikaya bir daha asla dönemeyeceğiz. Bu konuşma metnimi tekrar okuduğunda bakış açın, ilk okuduğun zaman ki bakış açınla aynı olmayacak.
Hayatın boyunca dişini aynı şekilde 2 kez fırçalamayacaksın.

Hayatta ‘geri sar’ tuşu yok. (Derin derin nefes alıyor) o nefesi bir daha asla çekemeyeceğim ciğerlerime. Görüyorsun ya, içerisinde bulunduğumuz an ne kadar da değerli. Burada olmalıyız işte, anın içerisinde.

Ve bu ana her şeyi sığdırmalıyız. Hayallerimizi şimdi yaşamalıyız. Çünkü mümkün onları yaşamak. 6 bin yıl önce tekerleği buldu insanoğlu. Sadece 6 bin yıl önce ilk yazılı dil bulundu. Bu yani.

Uçakları hatırlatayım bir de sana. Ancak yüzün üstündedir biraz yaşları. 50 Yıl önce ne internet, ne de telefon vardı. Bu yüzden karşıma geçip bana biz henüz daha vitaminden yapabilecek her şeyin zaten yapılmış olduğunu söyleme. Keşfedilmeyi bekleyen hayaller, fikirler ve başarılar var.

Seni bekliyorlar. Helen keller`a (Kör bir yazar) sormuşlar, kör doğmakta daha kötü ne olabilir, diye o da demiş ki; gözlerin turp gibi olsaydı da hayalin olmasaydı çok daha kötü olurdu.

Neden insanlara bulaşabilecek tüm hastalıklara bir çözümümüz yok? Neden bu gezegendeki tüm insanlar için temiz su, yiyecek ve eğitim yok?
Neden barış olmuyor bu gezegende? Neden cennete gitmek için ölmem gerekiyor?

Dünya zaten uzayda. Cennet yapabiliriz burayı hemen şimdi. Sadece iyiliğe çevirmeliyiz kötülükleri. Neden olmasın ki hem? Biri imkansız dedi diye mi? Olmaz mıymış bak ne diyeceğim, bir eleştirmen adına hiç heykel dikilmemiş.

Herkez nasıl yapılacağını söylüyor. Hiç kimse yapmıyor. Öykünün verdiği mesaj şu; Sen ‘sen’ misin?
Anı yaşa şimdi; Hayallerini yaşa, Kim Kardasian gibi ünlülere bağlanıp kalma. Kendi hayatını yaşa kendi mükemmelliğine bürün.

Derker ki, ortalama bir insan 25 yaşında ölür ama 75 yaşında gömülür. Bu ne demek, biliyor musun? Anlatacağım sana. Bu kötümser dünyanın senin de kanına bulaşmasına izin verme zafer onun olmasın. Yol nereye giderse, gitme. Yol olmayan yerden git. Ve bir iz bırak!

Herkez Gibi Olma

Erken uyanmalısın!
Sadece hafta içini kastetmiyorum, her gün. Çalışmaya uykudan daha fazla değer vermelisin.
Davranışlarını değiştirmek. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak bunlar uğraştırıcı zorlu işler.

Çok az sayıda insan acıya katlanmaya ve en iyi olmak için ne gerekiyorsa feda etmeye gönüllüdür. Çoğu insan sıradanlığı kabul eder. Sıradanlık tehlikedir. Sıradanlık zayıflar içindir. Bazılarınız kendinize yalan söylüyorsunuz.

Muhteşem olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bir sonraki seviyeye çıkmak istediğinizi söylüyorsunuz. Sınıfınızda ya da okulunuzda en iyi olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Harika şeyler yapmak istiyorsunuz.

Fakat eylemleriniz söylediklerinize uymuyor. İçinizde akıllı telefonları olanlar. var. Yeni model çıkar çıkmaz alanlar. Yeni bir güncellemeyi hemen yükleyenler. Her türlü yazılımı alanlar elinizdekileri yenileyip güncelliyorsunuz ama kendinizi asla.

Kendine yatırım yapmak zorundasın! Sıradan olmana fırsat vermemelisin. Sıradanlık hayatını sürekli ziyan eder, peki neden? Bu ben değilim! Kendim hayatımın komutası bende! Hayatımda memnun olmadığım her şey benim kendi hatam.

Bu sorumluluğu alıyorum. Beni olmak istediğim yerde olmadığım için durumumdan şikayetçi olduğumu asla göremezsiniz. Eğer olduğum yeri sevmiyorsam, daha çok çalışırım. Ben çok çalışmanın veya az çalışmanın en iyi canlı örneğiyim.

Sorumluluğun ve tutkun her zaman için dün yaptığından daha iyisini yapmak olmalıdır. Dünya`ya gelmiş en iyi kadın ve erkeklerin yaşamlarına baktığında hepsinde bir şey ortak o da acımasız ve yıldırıcı iş ahlaklarıdır.

Zirveyi görmek için arkadaşlarla takılmaktan, televizyon izlemekten ve zamanını saçma şeylere harcamaktan vaz geçmelisin. İyi öğrenciler kitaplarıyla bütünleşirler.
Onlar tıpkı milyonerlerin fırsatlara saldırdıkları gibi bilgiye saldırırlar.

Diğerleri uyurken onlar çalışırlar! Onlar öğrenirler! Diğerleri dışarda içerken veya önemsiz başka şeyler yaparken onlar çalışırlar! En iyi kişilerden ders çıkar. Onların ayak izlerini takip et. Hedefini ve yolunu belirle ve başlangıç için avantajlı ol.

Kitaplarını kap! Kütüphaneye git ve dünyayı keşfetmeye başla. Annem okuyanların önder olduklarını söylemişti. Eğer hayatı sürekli rahat yaşamaya çalışarak geçirirsen, hayat sana çok ama çok daha fazla rahatsızlık doğurur.

Çok daha fazla sorunların olur. Hayat seni al aşağı etmeye çalışmaya devam eder. Çoğu insan gelişmek ve daha yükseğe ulaşmak yerine rahat kalmanın derdindedir. Çünkü onlar sınırlarının ötesine geçmeyi istemezler ve boğuşmaya devam ederler.

Sence Bill Gates şirketini kurarken rahat mı hissediyordu?
Sence Usain Bolt en hızlı insan olma yolundayken bekledi mi?
Sence Will Smith zirve yolundayken savsakladımı? Tabi ki hayır?

Eğer sihirli bir değneğin dokunacağını düşünüyorsan, eğer sonra yapacağını sanıyorsan, eğer savsaklamaya devam edersen, eğer o doğru zamanın gelmesini bekliyorsan, kendi kendini kandırıyorsun.

Sen o doğru zamanı yaratmak zorundasın. Ne zaman kendine gelip çalışmaya başlayacaksın. Tembel öğrenciler var. Her şeyin eninde sonunda iyi olduğu bir düşün keyfini çıkaran öğrenciler var.

Bir şeyleri değiştirmek için kılını kıpırdatmayan öğrenciler var. Sadece hayal kuran ve gerçekleşmelerini bekleyen öğrenciler var. Ama şimdi öğretmenlerine ve arkadaşlarına, “işte ben geldim.” demelisin.

“Ben kazanmak için,” “üstün olmak için,” “zayıflıklarımı atlatmak ve gücümü arttırmak için geldim.” Kapat telefonu, televizyonu, aslında başarıya doğru gidiyorsun. Aslında en iyiye gidiyorsun.

Daha ne kadar daha vaktini çöpe atacaksın?
Daha ne kadar zamanını boşa harcayacaksın?
Uyan! Uyan!
Eğer olmak istediğin şey için fedakarlık yapman gerekiyorsa, o zaman feda et!

Eğer arkadaşlarına dışarı çıkıp içemeyeceğini söylemen gerekiyorsa, o zaman söyle!
Sen sıradan değilsin!
Sıradan görmek istiyor musun?
Pencereden dışarı bak. Gördüklerin, işte onlar sıradan!
Sen değilsin!
Kesinlikle sen değilsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here