Argan Yağının Saça Faydaları

0
144

Argan Yağı ve Yararları

Argan ağacından elde edilen argan yağının saça ve cilde faydaları saymakla bitmez. Halk arasında sıvı altın olarak bilinen argan yağı, A vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Yüksek antioksidan içerir. İçeriğinden bulunan mineraller ile saçı besler.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Argan yağı Omega 3 ve Omega 9 açısından zengindir. Bu özelliği ile saçı kökten uca kadar besler, saçın uzama süresini kısaltır. Saçın parlaklığını artırır. Saç boyası kullanan insanların saçında, boyanın daha uzun süre kalmasını sağlar. Aynı zamanda yıpranmış ve kimyasal işlem görmüş saçları onarır. Argan yağı saç köklerini besler ve saçın daha hacimli görünmesini sağlar. Saç uçlarındaki kırıkların oluşumunu engeller. Saç kuruluğunu azaltır, kepek oluşumunu engeller. Argan yağı, saç dökülmesini azaltır ve saça esneklik kazandırır. Bu sayede koparak dökülmeleri engeller. Kurutma, fön, tarama işlemleriyle yıpranmış saçları onarır.

Argan yağı, saça doğal bir bakım sağlar. Tamamen bitkisel bir ürün olduğu için saçı besler ve doğal bir parlaklık kazandırır. Son dönemlerde çok fazla tercih edilmesi sebebiyle şampuanlarda ve saç bakım ürünlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Boya ya da kimyasal işlem görmüş saçların çok yıpranması sebebiyle kuaförlerin bir numaralı tercihi argan yağıdır. Saçı kökten uca besler ve işlem görmüş saçları onarır. Zor taranan saçların kolay taranmasını sağlar. İçeriğindeki E vitamini sebebiyle güçlü bir antioksidandır. Güneş ışığı ve kimyasallar sebebiyle yıpranan saç diplerinin onarımını hızlandırır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağını uygulamadan önce saçın mutlaka temiz olması gerekir. Böylece saç kökleri temiz olduğu için argan yağının emilimi kolaylaşacaktır. Kuru saçınızı ıslatacak kadar argan yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Masaj yapılan saç deresinde dolaşım hızlanır. Daha sonra bir havluyla ya da bone ile saçınızı sarın. Bir saat kadar beklettikten sonra ılık bir suyla saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Diğer uygulama şekli ise duştan sonra ıslak saça uygulamaktır. Uçlardan köklere doğru uygulayın. Daha sonra saçınızı durulamanıza gerek olmayacaktır. Saçınıza gereğinden fazla argan yağı sürerseniz saçınız yağlı bir görünüme ulaşır. Islak saçınıza uyguladıktan sonra dilerseniz saçınızı kurutabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here