Alzheimer’a İyi Gelen Yiyecekler

0
154

Alzheimer, erken tanı için çok önemli bir hastalık. İlerleyen yaşlarda daha ciddi bir hal alabildiği için de önceden önlemler almak ve durumu olabildiğince yavaşlatmak gerekiyor. Alzheimer’a iyi gelen yiyecekler ise şu şekilde sıralanabilir.

Balık: En iyi gelen gıda olarak balık ön planda yer alıyor. İçerdiği omega 3 yağ asitleri beyinde fonksiyonelliği arttırıyor, hafıza kaybını önlüyor. Haftada en az bir kere mutlaka balık yenmesi gerekiyor. Özellikle de omega 3 açısından zengin olan somon, sardalya, uskumru türevi balıklar, alzheimer için de birebir etki gösteriyor.

Folik asit zengini gıdalar: Folik asit içeriği yüksek olan yiyecekler alzheimer hastalığının oluşumunu önlediği gibi, ilerlemesini de en aza indirgiyor. Daha çok bezelye, börülce, soya fasulyesi, mercimek gibi sebzelerde bulunuyor.

Sebzeler: Ispanak, marul gibi bitkiler hafızanın kuvvetlenmesinde, beynin iyi çalışmasında etken rol üstleniyor. Yeşil yapraklı tüm sebzelerin bu konuda yararı bulunuyor.

Yeşil çay: Her gün bir fincan içilen yeşil çay, içeriğindeki antioksidan sayesinde beyinde plak oluşumu yapan proteinlerin üretimini azaltıp, hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor.

Ceviz: Vücut içinde oldukça faydalı olan ceviz, her gün bir avuç kadar tüketildiğinde konsantrasyonu arttırıyor, hafızayı kuvvetlendiriyor, beynin işlevselliğine katkı sağlıyor.

Badem, fındık, ay çekirdeği gibi yemişler: Daha çok çerez olarak tüketilen bu yemişler hafıza için oldukça etki gösteriyor. Bunlar dışında ise; biber, avokado, yumurta gibi yiyecekler de içeriklerinde bulunan maddeler ile Alzheimer’a iyi geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here