Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

0
86

Akdeniz diyeti bol meyve ve sebze içeren, yasak kelimesinin pek kullanılmadığı, Akdenizlilerin diyet olarak değil yaşam tarzı olarak benimsedikleri bir beslenme programıdır.

-Kahvaltıda bir veya iki dilim ekmek; ekmek tercihi olarak da tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği tüketilir. Az yağlı peynir ve az yağlı süt, yeşil zeytin veya bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı ve bol miktarda domates ile salatalık Akdeniz diyetinin kahvaltı menüsünü oluşturur.

-Kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki ara öğünde meyve yenilir. Meyve tercihi olarak mevsiminde olan meyveler tercih edilir ve 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde tüketilir.

-Akdeniz diyetinin öğle yemeği menüsünde karbonhidrat, yağ ve protein yeteri kadar ve çok çeşitli gıdalardan alınır. Örneğin isteğe göre tercih edilecek bir sebze yemeği (bu sebze yemeği zeytinyağlı veya az miktarda beyaz etli veya kırmızı etli olabilir), az yağlı yoğurt, bol yeşillikli salata ile birlikte makarna, ekmek ve pilav da bu diyette vardır. Ancak karbonhidrat kaynaklarının beyaz undan değil de kepekli undan yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

-Öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki ara öğünde ise yine meyve tercih edilebilir. Meyvenin yanı sıra az yağlı süt ile ekmek muadilleri (galeta veya kraker olabilir) de tercih edilebilir.

-Akşam yemeğinde ise genellikle kırmızı et tüketilmemeye dikkat edilir. Protein ihtiyacı tavuk eti, hindi eti veya balık gibi beyaz etli gıdalardan karşılanır. Bunların yanına ise zeytinyağlı bir sebze yemeği ve bol salata tercih edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here