Akçay Tarihi Yerler – Akçay`da Gezilecek Yerler

0
90

Akçay tarihi yerler – Akçay`da gezilecek yerler ve denize girilecek yerler hakkında mutlaka bilmeniz gereken güzellikleri bu rehberimizden öğrenebilirsiniz işte merak ettiğiniz bazı soruların cevapları.

Akçay tarihi yerler.
Akçay nasıl bir tatil yeri.
Akçay`da denize girilecek yerler.
Akçay`da gezilecek yerler.
Akçay`da ne yenir.
Akçay`da nerede Kalınır.

Akçay`da gezilecek yerler – Akçay tarihi yerler

Akçay`a gidildiği zaman görülmesi gereken bir çok yer vardır. Öncelikli olarak; bölge ege bölgesinde olduğu için tarihle iç içedir. Antandros Antik Kenti bu bölgede gezilmesi gereken genelikle Altın Kum`a yakın olma sebebi ile Akçay`a gidenler tarafından çok fazla tercih edilmesede, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Hatta buranın ünlü turuva şehrine giden taş köprülerden ve yollardan birine sahip olduğu bilinir. Son zamanlarda çalışma yapılan nekropolü ayağa kaldırılmış ve restorasyon çalışmaları devam etmiştir.

Aynı şekilde, bu bölgeye gidildiği zaman Güre termal suları ile kaplıcaları ile ön plana çıkmaktadır. Tahta kuşlar, Etnografya Müzesi bu bölgede kesin görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Hatta bir köy içerisinde Tükiye`de açılmış ilk Etnografya Müzesi buradadır.

İçerisi çok keyifli ve insanların o dönem giydikleri kiyafetler, yaşadıkları ortamları görebilecekleri bir müze haline getirilmiş ziyaretçiler için.

Bu bölgeye gidildiği zaman bir takım şelaleler, bir takım gölcükler ve treking parkurları mevcuttur. Bakıldığı zaman bu bölgede Hasanboğuldu adı verilen bir mevki vardır. Efsaneye göre Hasanboğuldu Erdemit`de yaşayan bir bahçıvanın oğludur.

Babası öldükten sonra pazarcılık yapmaya başlamıştır ve birgün pazar da Emine isimli bir kızla karşılaşmıştır. Emine çok güzel, kendi havası olan bir bayandı ve sırtında bir heybe ile oda pazarda birşeyler satıyordu. Tanıştıktan sonra aşkları ilerledi ve evlenmeye karar verdiler fakat kızın annesi; kızım, obalı bir kız ovalı bir insanla yapamaz.

Mutlaka bununla alakalı olarak kendisini bizim obamıza ispat etmeli dediği için 40 okka tuzu yani yaklaşık 60 kğ. Tuzu sırtında erdemitten kızın bulunduğu 3 saat yolda obaya getirmesini ister. Belli bir yere geldikten sonra çocuk yorulmuştur. Dereyi geçerken kızdan yardım ister, der ki… ben artık yürüyemeyeceğim bana artık yardım eder misin.

Kız bunu gururuna yediremez benim sırtımda taşıyabileceğim yükü eğer sen taşıyamıyorsan ben bunu kendi ovama kabul ettiremem der ve yükü alarak devam eder. Çocuk çırpınır… bana yardım et, çok yorgunum, beni burda bırakma geri dönemem diye.

Fakat çocuğun sesi kulaklarında çınlayarak kız ovasına geri döner. Akşam vakti fırtına koptuğunda kızın aklı Hasan da kalmıştır. Ailesi ormana gitmesini istemez ve ertesi sabah gittiğinde bu mekanda yani çocuğu bıraktığı yerde Hasanın izine rastlamaz ailesine, annesinin olduğu köye geri döner.

Onlarda haber alamamıştır. Kız orman da deli divane ormanda dolaşırken bir kaç gün sonra hasanın gömleğini bir ağacın dalında görür ve bu duruma üzülerekden ağaca asar ve intihar eder.

O günden beri bu mevkinin, bu derenin yada bu gölcüğün adı Hasanboğuldu mevkidir. Hemen karşısında yer alan çınarada Emine çınarı denmektedir.

Akçay`a gidildiği zaman bu bölgeler rahatlıkla gezilebilir özellikle arabanız varsa görülmesi gereken yerleri kaçırmamanızı öneririm.

Akçay nasıl bir tatil yeri

Akçay Kuzey Ege’de yer alan, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı son zamanlar da oldukça popüler hale gelmiş bir tatil güzelliğidir.
Akçay genel olarak tatilcilerin yaz ayında gelmeleri, kış ayında nüfus 40 bin kişiye yaklaşıyor. Yaz ayında ise 250 bin lere ulaştığı bir bölgedir.

Akçay öncelikli olarak suları çok meşhurdur. Tatlı su kaynakları özellikle denizin ortasından çıkan artezyen suları ana iskelenin her iki tarafında taşlar ile çevrelenmiş bir şekilde insanların görebileceği hale getirilmiştir.

Akçay denildiğinde en önemli efsanelerden biride Sarı Kız efsanesidir. Sarı Kız rivayete göre; Akçay’ın yakınında bulunan güre ilçesinde yaşayan sarışın çok güzel bkr bayandı. Fakat halkın bu güzelliği kıskanmasından ötürü, dedikodularından sıkılan babası zamanında bir takım kazlar vererek onu Güre`den İda dağına yolladı aradan belli bir zaman geçtikten sonra babası bu duruma çok üzüldü ve kızının yokluğunu kaldıramadı ve kızını bulmaya İda dağına gitti.

Gittiği zaman dağın tepesinde kızını kazlara bakarken gördü ve soluklanmak isteyip kızından biraz su vermesini rica etti. Akabinde babasına uzanıp da su verdiği zaman suyun tuzlu bir su olduğunu kızının bir el hareketi ile dağın tepesinden, aşağıda deniz bulunan, deniz suyunu aldığını ve erdiğine inandı.

Kızının erdiğini gören baba bu duruma çok üzülür ve kızını terk eder. Kızı ise sırrının açığa çıktığını anlayınca üzüntüsünden orada ölür. Babası da bir süre sonra başka mekanda vefat eder o günden beri İda dağlarına kaz dağları, İda dağının en yüksek tepesine Sarı Kız tepesi, babasının öldüğü yerede Baba dağ denmektedir.

Akçay iklim bakımından klasik ege iklimine benzer. Yazlar sıcak, kışın ılıman yağışlıdır. Gece gündüz arasında ki fark bazen çok açılabilmektedir. Bu bölgede zeytincilik çok popülerdir, deniz mahsulleri çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

1990`lı yıllardan sonra bu tatil yeri gelişmeye başlamış ve ülkemizde bir çok insanın tercih ettiği noktalardan biri haline dönüşmüştür.

Akçay`da Denize Girilecek Yerler

Akçay`a gittiğiniz de denize girmek için bir çok güzellik vardır. Kendi arabanız ile giderseniz yaklaşık olarak bir 80-90 km lik bir sahil şeridi boyunca, farklı mekanlarda ve farkı koylarda denize girilecek bir çok yer mevcut.

Burada tertemiz kum, masmavi bir deniz ve mavi bayraklı plajlar dikkate çarpmaktadır. Akçay il merkezinden kordon boyu üzerinde ki plajlar da denize girilebilirsiniz. Çok yakınında bulunan güre mevkiinde termal suları olan yerde denize girebilirsiniz.

Plajları çok popüler olan bu bölgeler genelikle insanların tercih ettiği yerler arasında gelir. Akçay turvan tatil köyü plajı, bölgenin en popüler plajından bir tanesidir. Belediye halk plajı, Sarı Kız plajı Akçay`a gidildiği zaman denize girilebilecek yerlerin en başında gelen yerlerdendir.

Eğer ki araba ile seyahat ediyorsanız çok yakınında bulunan Ören, Burhaniye, yaklaşık bir 50 km mesafede bulunan ayvalık ve Türkiye`nin en uzun kum plajına sahip olan Sarımsaklı plajı bu bölgede denize girilebilecek yerlerin başında gelmektedir.

Akçay`da Ne Yenir

Akçay`a gidildiği zaman belli başlı yerel lezzetler vardır. Ege`de olduğumuzu düşünerekden; İstifne otu, Deniz börülcesi, Börülce, hindiba, fasulye otu sayılabilir.

Bunlar genelde zeytin yağlı olarak, haşlanarak ya da bir takım yemeklere katılarak lezzet vermesi açısından kullanılır. Bu bölge zeytin ve zeytinciliğin çok popüler olduğu bölgedir. Havran, İvrindi bölümleri, Ayvalık, Edremit civarı binlerce yıldan beri zeytincilikle hayatını kazanmış ve zeytin yağı üretiminde dünya da haklı bir yere sahip olmuşlardır.

Bu bölgeye gidildiği zaman yerel pazarlarda mutlaka yerel peynirler denenmeli. Özellikle tulum gibi keçi sütünden yapılan bir takım yerel peynirler gibi lezzetleri mutlaka denemeniz gerekir.

Deniz mahsulleri bu bölgede çok popülerdir. Deniz mahsulleri arasında Fener balığı kavurması, kalamar dolması, sardalya balığı sayılabilir. Özellikle asma yaprağında yapılan Sardalya nerdeyse yılın tüm zamanları ama özellikle yazın ikinci dönemi ile sonbahar da kesinlikle tadına bakılması gereken bir lezzettir.

Sakız üreticiliği sebebi ile sakızlı dondurma ve sakızlı muhallebi bu bölgenin spesyeltelleri arasında yer alır.

Birazcık eski dönemlere gidersek. Günümüzde hayla düğünlerde yapılan keşkek buğdayın et ile, kırmızı et yada tavuk ile dövülmesi ile yapılan saatlerce dövülerek bu buğdayın artık beyaz renk alıp etin lifli haline gelmesi ile yapılan bir geleneksel yemektir.

Yine aynı şekilde zerde bu bölgenin lezzetlerinden bir tanesidir. İçerisinde; Safran, pirinç, nişasta, şeker olan bu tatlı günümüzde İstanbul da bazı restoranların menüsünde de yer almaktadır.

Genellikle soğuk olarak yenilen zerde. Hoş ve serinletici bir lezzete sahiptir. Balıkesirin aynı zamanda burada da popüler olan; höşmerim tatlısı çok popülerdir bakıldığı zaman efsaneye göre bunu ilk yapan kadın kocasına ”hoşmu” erim demiştir. Ve höşmerim ismi günümüze kadar gelmiştir. Şehrin merkezinde bulunan özel otel yada özel restorant bu lezzetleri tatmanızda kolaylık sağlar.

Akçay`da Nerede Kalınır?

Akçay 1990`lı yılların başına kadar genellikle devlet memurlarının ve Anadoludan gelen insanların tercih ettiği yani o dönem ki tabiri ile orta direğin tercih ettiği bir tatil beldesi idi. 90`lı yıllardan sonra bir takım gelişmeler ve yatırımlar ile Akçay günümüzde daha fazla turistin geldiği, daha fazla insanın tercih ettiği bir mekan haline geldi.

Akçay’ın içerisinde bulunan butik pansiyonlar özellikle 2000’li yıllardan sonra popüler olan butik pansiyonlar sahil yani kordon denilen bölgede yer alan. 3 ve 4 yıldızlı oteller. Güre bölgesinde yer alan tatlı su kaplıcaları ve termal suların olduğu resort oteller ve spa otelleri tercih edilebilir.

Akçay’a gidildiği zaman Altın Oluk ve Altın Kum kalınabilecek diğer bölgeler veya alternatiflerden bir kaçıdır. Ama genellikle 2000’li yıllarda butik otellerin popüler olması ile insanlar aile pansiyonlarını yada daha küçük sevimli hizmet verilen butik otelleri tercih etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here